TRAWELL Blog

Návšteva partnerských škôl na Malte

Malta je najbližšia destinácia na jazykové pobyty pre Slovákov a dodávam, že aj veľmi obľúbená. Za jeden rok sem pricestuje za zdokonalením angličtiny až 80 000 návštevníkov. V posledný septembrový týždeň som sa tam vybral na krátku návštevu na pozvanie jednej školy, kam chodievajú naši klienti.

maltský piesok

Privítali ma mraky a takmer som zmokol

Po dvoch hodinách letu z viedenského letiska som pristál na maličkom kúsku pevniny o rozmeroch 27 x 15 km. Privítali ma mraky a v príletovej hale šofér, ktorý ma odviezol do centra Sliemy na ubytovanie. Na apartmáne som si len zložil batožinu a vybral sa na prvé dohodnuté stretnutie do nedaľekej školy. Krátka chôdza po pobreží a pofukujúci vietor od mora bol celkom príjemný. Po dvojhodinovom rokovaní mi v prechádzke späť na ubytovanie zabránil hustý lejak. Neposlúchol som doma radu, aby som si vzal dáždnik. „Na Malte predsa nebude pršať!“ myslel som si, ale zmýlil som sa. Nakoniec ma pred zmoknutím zachránila šéfka školy a odviezla autom. Hoci dážď ustal a plánoval som večernú prechádzku po okolí, nakoniec ma zmohla únava z cestovania a dal som prednosť odpočinku.

záliv Spinola Bay, St Julians pohlad na kostol zo zálivu Balutta, St Julians promenáda popri zálive St Julians, Sliema úzka ulica a typické balkóny, Valetta

Žiadny zhon, ani nervozita

Druhý deň som zvládol návštevu troch škôl. Medzi jednotlivými školami som sa presúval pešo a tak som stihol pozorovať okolie. Úzke uličky, autá jazdiace vľavo a mnoho pustých domov, ktoré čakajú na obnovu, aby mohli ubytovať ďalších turistov. Žiadny zhon, ani nervózni vodiči. Ostrov žije najmä z turistického ruchu. Veľa sa tu stavia. Na pobreží sa striedajú moderné hotely, vynovené apartmány, ktoré sú popretkávané zanedbanými a neobývanými budovami . Môžete sa otočiť ľubovoľným smerom, všade zazriete vysoké žeriavy, samozrejme s výnimkou pohľadu na more. Večer som využil na prechádzku do St Julians a štvrti Paceville, centra miestnej zábavy. stavebný ruch na Malte opustený dom v St Julians centrum zábavy vo štvrti Paceville, St Julians

Najprv škola a potom pamiatky

Tretí a štvrtý deň pobytu bol plne v réžii pozývajúcej školy. Jeden deň som spolu s dvadsiatkou ďalších agentov z celého sveta absolvoval prehliadku školy a všetky ich ubytovacie priestory od jednoduchých apartmánov až po hotely, kde umiestňujú študentov. Na záver dňa nás čakala tradičná maltská večera s kultúrnym programom.
letná škola pre juniorov, Sliema Ďalší deň bol na programe celodenný výlet do hlavného mesta Valletta. Náš miestny sprievodca nám predstavil bohatú históriu ostrova, siahajúcu neuveriteľných 5000 rokov do minulosti. Vrcholom bola návšteva Konkatedrály sv. Jána, ktorá nepochybne uchváti návštevníkov ani nie svojou veľkosťou, ale svojou výzdobou a jedným z najznámejších obrazov talianskeho maliara Caravaggia „Sťatie Jána Krstiteľa“. Večerná návšteva katakomb a následná večera v Mdine, v bývalom hlavnom meste ostrova, boli záverečným programom zo strany školy.Na záver aj pláž

Posledný deň nasledovalo už len pobalenie, transfer na letisko a cesta domov. Keďže môj let bol až popoludní, stihol som si ešte užiť aj pláž a teplé lúče maltského slnka. Stačili však len dve hodiny letu a už som s bol opäť doma, v zamračenom a chladnom srdci Európy.

piesočná pláž St. George, Paceville Presvedčil som sa, že ten malý kúsok pevniny v Stredozemnom mori stojí za návštevu a plne chápem našich klientov, ktorí uprednostňujú slnečnú Maltu pred upršaným Anglickom.