Jazykové pobyty a kurzy Malta

Jazykové kurzy angličtiny na Malte

Jazykové pobyty a kurzy na ostrove Malta sú pre Slovákov častou voľbou. Malta je totiž najbližšia destinácia na zdokonaľovanie anglického jazyka. Dopoludnia navštevujete kurzy angličtiny a poobede relaxujete na pláži. Navyše časovo i cenove nenáročná doprava robí tunajšie jazykové pobyty atraktívnymi. Jazykové kurzy v Kanade, či v Austrálii sú tiež lákavé, sú však podstatne ďalej i drahšie ...

Kurzy angličtiny na Malte ponúka viac ako 40 jazykových škôl. Vyberte sa za zdokonaľovaním angličtiny na niektorú z overených a kvalitných jazykových škôl z našej ponuky!

Destinácie jazykových pobytov Malta

Všeobecné informácie

Perla Stredozemného mora Malta je tvorená piatimi ostrovmi na polceste medzi Sicíliou a Afrikou. Obývané z nich sú hlavný ostrov Malta, o niečo menší Gozo a maličký Comino. Bývalá britská kolónia získala nezávislosť v roku 1964. Obdobie 150-ich rokov britskej nadvlády dodnes badať na každom kroku. Okrem iného o tom svedčí fakt, že angličtina je popri maltčine druhým úradným jazykom krajiny. Podobne ako vo Veľkej Británii, i na Malte jazdia autá vľavo.

Subtropické podnebie, suché a teplé leto, mierna zima a veľmi málo zrážok vytvára ideálne miesto na strávenie dovolenky na miestnych plážach.

Vstup do krajiny: republika Malta je členskou krajinou Európskej únie a Slováci, ako občania ďalšej členskej krajiny EÚ, majú povolený vstup do krajiny bez ohľadu na účel ich cesty.

Platidlo: peňažnou menou krajiny je euro.

Telefonovanie: máte na výber automaty na karty, ako i na mince. V prvom prípade budete potrebovať telefónnu kartu spoločnosti Maltacom a volať budete zo šedej telefónnej búdky. Telefónne karty kúpite bežne v trafikách alebo v obchodoch so suvenírmi. Pri telefonovaní zo žltej búdky sa používajú mince. Tunajší mobilní operátori sú Vodafone Malta a GoMobile.

Na Slovensko sa telefonuje z Malty cez prevoľbu 00-421.
Pri volaní na Maltu treba voliť 00-356.

Časový rozdiel oproti Slovensku: žiadny

Sviatky 2020: 1.01., 10.02., 19.03., 31.03., 10.04., 1.05., 7.06., 29.06., 15.08., 8.09., 21.09., 8.12., 13.12., 25. 12. 2020

Doprava do krajiny

Doprava do krajiny: letecky Vás na ostrov dopraví viacero spoločností, či už z Bratislavy, Viedne alebo z Prahy. Letenky z Bratislavy začínajú od 100 €, pri odlete z Viende rátajte okolo 300 €, počas leta sa ceny šplhajú až k 500 €. Cena letenky je závislá nielen od obdobia roku v ktorom cestujete, ale aj od toho v akom predstihu si ju kupujete. Let trvá necelé tri hodiny. Spoločnosti Ryanair, Air Malta, či Austrian Airlines majú najprijateľnejšie ceny leteniek.

Dlhšia, ale snáď romantickejšia doprava na ostrov je loďou z Talianska. Z Catanie alebo z Pozzalla na Sicílii sem smerujú lode spoločnosti Virtu Ferries v pravidelných intervaloch. Počas obdobia jún - september premávajú každý deň, mimo sezóny trikrát týždenne. Plavba trvá 3 hodiny z Catanie alebo 90 minút z Pozzalla. Za spiatočný lístok zaplatíte okolo 100 €.

Cestovanie po krajine: na dopravu po ostrove môžete využiť autobus, prípadne si prenajať auto. Z hlavnej autobusovej stanice vo Valette je dobré spojenie po celom ostrove, ale aj na susedný ostrov Gozo. Veľmi praktický dopravný prostriedok je bicykel. Požičovní je tu mnoho, ale ak ste zvyknutí na svojho "tátoša", zoberte ho na Maltu tiež! Znamená to trocha balenia navyše, no odpadne Vám starosť o prenájom.

Letiská

Letiská: hlavné letisko krajiny, Malta International (MLA) sa nachádza v Luqa, vzdialeného 8 km od hlavného mesta Valetty. Z letiska sa dopravíte do Valetty autobusom č. 8 za 20 minút. Spoj má odchody každú polhodinu. Ak sa rozhodnete pre taxi, tak sa poveziete 15 minút a zaplatíte okolo 25 €.

Akreditácia škôl

Akreditácia jazykových škôl: Federation of English Language Teaching Organization of Malta (FELTOM), teda Federácia jazykových škôl vyučujúcich angličtinu na Malte je združenie založené v roku 1989. Cieľom organizácie je zabezpečovať kvalitné jazykové vzdelávanie a dodržiavať vysokú kvalitu poskytovaných služieb. Má tri kategórie členstva - plné, pridružené a mimoriadne.

Full Member (F) - plný člen - jedná sa o takú školu, ktorá organizuje kurzy počas celého roka a má v ponuke rôzne druhy kurzov pre deti, mládež a dospelých.
Associate Member (AS) - pridružený člen - škola ponúkajúca kurzy menej ako 8 mesiacov v roku, patria sem najmä školy zamerané na prázdninové kurzy pre mládež.
Affiliate Member (AF) - mimoriadny člen - škola otvárajúca kurzy len krátku dobu v roku, alebo menšia škola s malým počtom študentov. Do tejto kategórie patria i školy nové, ktoré boli založené len nedávno.

Niektoré školy na Malte sú akreditované i v International Association of Language Centres & The Association of Acredited Independent Language Schools (IALC), čo je celosvetová organizácia združujúca jazykové školy.

Praktické rady

Klimatické podmienky: Malta má typickú stredomorskú klímu - v lete veľmi teplo a bez dažďa, podobne ako je tomu na juhu Talianska a Grécka. Počas júla až septembra býva zvyčajne v tieni okolo 35° C, občas sa ručička teplomera vyšplhá aj nad 40° C. Priemerná teplota mora je v tomto období nad 25° C, ešte však aj v októbri je more vhodné na kúpanie s teplotou 23° C. Zima na Malte je mierna, teplota neklesá pod nulu, v priemere býva okolo 15° C.

Sezónnosť: vzhľadom na obrovský nápor turistov počas leta v porovnaní s ďalšími mesiacmi roka, sa jazykové školy snažia lákať klientov na pobyt cenovou politikou mimo hlavnej turistickej sezóny. Preto väčšina škôl má rozdielne ceny pre hlavnú turistickú sezónu a pre obdobie mimo nej. Podobne je to aj s ubytovaním.

Učebné materiály: niektoré jazykové školy zarátavajú do ceny školného aj poplatok za učebnice. Ak tomu tak nie je, rátajte na nákup učebnice a pracovného zošita okolo 15-30 €.

ECO tax: od roku 2016 platia návštevníci Malty tzv. turistickú daň, ktorá činí 0,50 €/denne, maximálna výška je 5 € na pobyt.

Vreckové: výška vreckového je veľmi individuálna záleitosť a závisí hlavne od toho ako budete tráviť svoj voľný čas po skončení výuky. Pri ubytovaní v rodine s polpenziou by Vám na týždenné vreckové malo vystačiť 60-80 €.

Doba vybavovania pobytu: vo všeobecnosti rátajte na zabezpečenie pobytu 4 týždne. Ak plánujete jazykový pobyt počas letných prázdnin, doporučujeme rezervovať si kurz v dostatočnom predstihu - už v priebehu apríla! Ak sa budete rozhodovať na poslednú chvíľu, môže sa stať, že škola bude na požadovaný termín plne obsadená, či Vám nebude schopná zabezpečiť ubytovanie.

Náš tip: najlepším termínom na jazykový kurz na Malte je obdobie máj - začiatok júna a koniec septembra - október. Nie každému totiž vyhovujú teploty okolo 35-40° C, ktoré sú tu bežne v júli až v septembri. Učebne sú síce vybavené klimatizáciou a vo vode sa aj takéto horúčavy znášajú bez problémov, ale zrejme nestrávite celý pobyt v triede a v mori... Navyše pobyt počas leta je podstatne drahší než v ostatných mesiacoch roka.

Mal by som otázku: