Kurzy francúzštiny Francúzsko

Štúdium francúzštiny vo Francúzsku

Prihlás sa na kurz francúzskeho jazyka a zbav sa jazykovej bariéry na kvalitnom jazykovom pobyte.

Francúzsko sa sotva dá predstaviť bez Eiffelovej veže, francúzskeho šansónu, či šampanského. Krajina Galského kohúta však ponúka svojim návštevníkom podstatne viac. Očarí každého turistu či už historickými pamiatkami, kulinárskymi špecialitami, alebo kvalitným vínom. Nie nadarmo je to najnavštevovanejšia krajina sveta. Mnohých očarí i samotná ľúbozvučná francúzština. Jazykové pobyty vo Francúzsku sú ideálnou možnosťou ako objavovať krásy Francúzska.

Destinácie jazykových pobytov vo Francúzsku

Všeobecné informácie

Francúzsky jazyk: možno sa to nezdá ale francúzština je jazyk, ktorý používa ako materinský, či úradný jazyk okolo 150 miliónov ľudí vo viac ako 45 krajinách sveta. V Európe je francúzština popri Francúzsku úradným jazykom aj v Belgicku a Švajčiarsku. Podobne je to i v prípade miništátov Luxembourg a Monaco. Mimo Európy sa francúzsky jazyk používa najmä v bývalých francúzskych kolóniach - Francúzska Polynézia, Martinique, Nová Kaledónia, Guadelloupe, či La Réunion. S francúzštinou sa nestratíte ani na severe Afriky a samozrejme ani v Kanade, v provincii Quebec.

Vstup do krajiny: Francúzsko je členskou krajinou Európskej únie a Slováci, ako občania ďalšej členskej krajiny EÚ, majú povolený vstup do krajiny bez ohľadu na účel ich cesty.

Časový rozdiel oproti Slovensku: žiadny

Platidlo: 1 € = 100 centov

Mince sú v hodnotách:           1, 2, 5, 10, 20, 50 centov, 1 a 2 €.
Bankovky sú v hodnotách:     5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 €


Telefonovanie: na komunikáciu môžete využívať internetové kaviarne, mobil, telefónne búdky, či pevné linky. Telefónne automaty či už na mince, ale rovnako aj na telefónne karty nájdete takmer na každom rohu.


Na Slovensko sa telefonuje z Francúzska cez prevoľbu 00-421.
Pri volaní do Francúzska treba voliť 00-33.

Časový rozdiel oproti Slovensku: žiadny

Sviatky vo Francúzsku v roku 2018:

1.01., 2.04., 1., 8., 10., 21.05., 14.07., 15.08., 1.11., 11.11., 25.2018

Doprava

Doprava do Francúzska: autobusom vycestujete do Paríža z Bratislavy napr. linkou spoločnosti Eurolines, cesta trvá 19 hodín a spiatočný lístok Vás vyjde na 186 €. Ak uprednostníte leteckú dopravu, pocestujete kratšie a zaplatíte o niečo viac. Z Bratislavy spoločnoťou Ryanair na letisko Beauvais Tille Arpt stojí spiatočná letenka okolo 100 €, z Viedne je možné letieť napr. s Air France za 180 €, v tomto prípade pristanete na letisku Charlesa de Gaulla.

Cestovanie po krajine: medzi jednotlivými mestami krajiny je dobré autobusové i vlakové spoejenie.

Letiská

Letisko Paris Roissy Charles de Gaulle Airport (CDG) leží na severovýchod od Paríža vo vzdialenosti 23 km. Letisko má 3 terminály, medzi ktorými je zabezpečená bezplatná preprava autobusmi. Na cestu do centra mesta môžete využiť rýchlovlak TGV, viaceré autobusové spoje, prípadne taxi. Letisko Orly (ORY) leží 14 km na juh od mesta a má dva terminály. Z letiska je zabezpečené autobusové i vlakové spojenie k metru. Priamo do centra mesta Vás zavezie autobus Airport Shuttle.

Akreditácia škôl

Jazykové školy vo Francúzsku sú združené v troch združeniach: SOUFFLE, FLE a ADCUEFE. Sledujú kvalitný systém výuky francúzskeho jazyka, obsahovú náplň jednotlivých typov kurzov ako aj materiálne a technické vybavenie jednotlivých škôl.

SOUFFLE - združuje 19 vzdelávacích inštitúcií Francúzska zabezpečujúcich výučbu francúzskeho jazyka.

FLE (Français Langue Etrangére) - združenie založené v roku 2006 sleduje kvalitu francúzskych jazykových škôl.

ADCUEFE (Association des Centres Universitaires d´Etudes Francaises pour Etrangers) - je asociácia 25 francúzskych univerzít ponúkajúcich výuku francúzskeho jazyka a literatúry, prekladateľstvo a históriu pre zahraničných študentov a učiteľov.

Praktické rady

Praktické rady študentom kurzov francúzskeho jazyka

Ubytovanie najvhodnejším riešením je bývanie v rodine. Bývate v jednolôžkovej izbe. V rodine máte zabezpečenú cez týždeň polpenziu, počas víkendu dostávate aj obed. Jazykové pobyty vo Francúzsku počas letnej sezóny sú drahšie ako mimo sezóny a platí to i pri ubytovaní - v lete priplácate za ubytovanie 10 €. Pobyt na internáte stojí od 130 € týždenne s raňajkami.

Vreckové: ak ste ubytovaní v rodine s polpenziou na týždenné vreckové by Vám malo vystačiť 60 €. Inak doporučujeme aspoň 100 €.


Učebné materiály: niektoré jazykové školy zarátavajú do ceny školného aj poplatok za učebnice. Ak tomu tak nie je, rátajte na nákup učebnice a pracovného zošita okolo 20 €.
Doba vybavovania pobytu: jazykové pobyty vo Francúzsku vybavíte normálne za 4 týždne. Ak sa rozhodujete na poslednú chvíľu, rátajte s príplatkom za expresné služby, ale váš jazykový pobyt môže začať už po do dvoch týždňov od prihlásenia.