Kvalitný jazykový pobyt - Írsko

Štúdium angličtiny v Írsku

Jazykové kurzy v Írsku sú vysoko oceňované pre svoju kvalitu a perfektnú angličtinu. Íri sú veľmi priateľskí a známy írsky spisovateľ G.B.Shaw tvrdil, že najlepšou angličtinou sa hovorí práve v Írsku.

Írsko vo svete známe aj ako "Smaragdový ostrov" očarí každého návštevníka svojim pokojným životom, panenskou prírodou a históriou. Írsko neznamená dnes len U2, Cranberries a tmavé pivo Guinness, ale aj kvalitné jazykové pobyty. O tom sa presviedčajú čoraz častejšie aj Slováci, ktorí sem smerujú za prácou, turistikou, ale tiež na jazykové kurzy.

Destinácie jazykových pobytov v Írsku

Všeobecné informácie

Vďaka miernej klíme a pôsobením teplého Golfského prúdu je ostrov zelený po celý rok. Počas zimy zriedka klesá teplota pod bod mrazu, naopak v lete len občas vystúpi ortuť teplomera nad 20 °C. Krajina je prevažne rovinatá. Kopcovitý terén na juhu ostrova s nadmorskou výškou do 1000 m, ako aj množstvo vodných tokov a jazier ponúka navštevníkom prekrásne prírodné scenérie. Najvhodnejšie na návštevu krajiny je obdobie medzi májom a septembrom, ktoré sú tu najkrajšie.

Vstup do krajiny: Slováci, ako občania členskej krajiny Európskej únie, majú povolený vstup do krajiny bez ohľadu na účel ich cesty.

Platidlo: 1 € = 100 cents

Časový rozdiel oproti Slovensku: - 1 hodina

Telefonovanie: na komunikáciu môžete využívať internetové kaviarne, mobil, telefónne búdky, či pevné linky. Telefónne automaty či už na mince, ale rovnako aj na telefónne karty nájdete takmer na každom rohu. Telefónne karty tzv. Callcards dostanete kúpiť na pošte, v trafikách, ale bývajú k dostaniu i v škole. Máte na výber karty s počtom 10, 20, 50 a 100 jednotiek.

Na Slovensko sa telefonuje z Írska cez prevoľbu 00-421.
Pri volaní do Írska treba voliť 00-353.

Sviatky v roku 2020:
1.01., 17.03., 12. - 13.04., 4.05., 1.06., 3.08., 26.10., 25. - 28.12. 2020

Doprava

Doprava do krajiny: ideálne letecké spojenie z Bratislavy do Dublina ponúka spoločnosť Ryanair. Cena spiatočnej letenky začína od 160 EUR, let trvá cca 3 hodiny. Oveľa dlhšia a únavnejšia je cesta autobusom napr. prostredníctvom spoločnosti EUROLINES z Bratislavy cez Londýn. Strávite 2 noci v autobuse. Z Bratislavy do Londýna cestujete 20 hodín, tu musíte čakať zhruba 8 hodín na spoj do Dublinu a pocestujete ďaľších 12 hodín, kým sa nasledujúce ráno dostanete do cieľa.

Doprava po Írsku: autobusová doprava z Dublinu do celej krajiny je pomerne dobre zabezpečená. Spojenie medzi jednotlivými mestami krajiny je horšie. Dopravu po celej krajine zabezpečuje spoločnosť Bus Éireann. Z hlavného mesta na západné pobrežie krajiny, do Galway pocestujete autobusom 3,6 hodiny a do Corku trvá cesta 4,4 hodiny. Podobne ako vo Veľkej Británii i tu sa jazdí vľavo.

Cestovanie po Dubline: hlavné mesto má mestskú hromadnú dopravu riešenú autobusovými spojmi a mestskou železnicou DART. Ak cestujete linkou DART do úplného centra Dublinu, musíte vystúpiť na Connoly Station, Tara Street, alebo Pearse Station. Pre pravidelné cestovanie je výhodné kúpiť si časový lístok, ktorý platí na autobus i na DART. Denný stojí 8,20 €, týždenný 15,50 € a mesačný vyjde na 74 €.

Letiská

Hlavné letisko krajiny, Dublin Airport (DUB) leží 11 km severne od mesta a má jeden terminál. Z jedného konca terminálu sa odlieta a na druhom konci lietadlá pristávajú. Do centra Dublinu sa dostanete najjednoduchšie taxíkom za 20-30 minút, cestovné k stanici Connolly Station Vás vyjde na 18 €. Ak sa rozhodnete cestovať autobusom, môžete použiť spoj AirLink č. 747. Cesta trvá 35 minút a lístok stojí 5 €.

Akreditácia škôl

jazykové školy v Írsku sú združené v Marketing English in Ireland (MEI) a v The International Education Association of Ireland (IEAI). Obe asociácie sledujú kvalitný systém výuky anglického jazyka, obsahovú náplň jednotlivých typov kurzov ako aj materiálne a technické vybavenie škôl.

MEI - organizácia Marketing English in Ireland (MEI) vznikla v roku 1993 na podporu marketingu jazykových škôl v krajine a v súčasnosti združuje 52 jazykových škôl. V roku 2000 sa MEI zlúčilo so združením The Recognized English Language Schools Association (RELSA). RELSA bola založená už v roku 1969. Cieľom MEI je zabezpečiť kvalitné jazykové vzdelávanie a udržiavať vysokú kvalitu poskytovaných služieb. Akreditácia MEI znamená záruku kvality.

IEAI - združenie The International Education Association of Ireland vzniklo v roku 2005 a má 21 členov. Spojili sa tu jazykové školy, ktoré doteraz neboli členmi MEI alebo RELSA. Cieľom združenia je spoločný marketing pre všetky jazykové školy a zabezpečovanie vysokej kvality výučby.

Mal by som otázku: