Prelomenie jazykovej bariéry: Mária Demitrová

  • Úvod
  • Blog
  • Prelomenie jazykovej bariéry: Mária Demitrová

Musela som skrátka komunikovať ...

Základy mojej angličtiny som získala na gymnáziu. Po prílete do USA som zistila, že vlastne neviem nič. Komunikácia z mojej strany bola na bode mrazu. Rozprávať som poriadne nevedela a Američanom som rozumela s ťažkosťami. Musela som ich vždy poprosiť, aby rozprávali pomalšie. Čo je ale úžasné, že prostredie, kde je len angličtina ma začalo postupne formovať.

Najviac mi v začiatkoch pomohla televízia, ktorú som mala pustenú non stop. Veľa seriálov malo dolu aj titulky, takže som to, čo sa rozprávalo, videla aj napisané, čo bolo výborné. Každodenný život ma tam naučil rozprávať a rozumieť. V obchodoch, na benzínke, v spoločnosti som musela skrátka komunikovať.

Mária Demitrová vysvetľuje ako zvládla jazykovú bariéru Myslím, že po roku som bola na veľmi dobrej úrovni rozprávania, pisania a porozumenia angličtiny. A overila som si to aj pri čítaní kníh. Názov mojej prvej prečítanej knižky v angličtine si nepamätám, ale bol to nejaký román, ktorý som mala aj v slovenčine. A to bolo fajn, lebo som si tak kontrolovala dej, či mu rozumiem.

Bola som na seba hrdá a vtedy som sa zapísala na hodiny gramatiky v jednej jazykovej škole. Super bolo, že už som vedela rozprávať, aj som všetkému čo sa povedalo rozumela, len som si musela do toho všetkého zakomponovať gramatiku. Ale to už bolo jednoduché, pretože keď už som rozumela o čo ide, aj tá gramatika sa mi ľahšie chápala a postupne som ju začala vsúvať do komunikácie. Podľa mňa vybrať sa do krajiny, ktorej jazyk sa chceme naučiť, je to najlepšie čo môžeme urobiť!

Mária Demitrová, 9. 5.2016