Jazykové pobyty a kurzy Španielsko

Štúdium španielčiny v Španielsku

Ak sa povie Španielsko, tak sa Vám môžu vybaviť býčie zápasy, temperamentný tanec flamenco, či kráska a krásavci Penelope Cruz, Antonio Banderas a Enrique Iglesias, inému zase Pablo Picasso, Antonio Gaudí a jeho Sagrada Familia. A čo tak jazykové pobyty a kurzy španielčiny?

Destinácie jazykových pobytov Španielsko

Všeobecné informácie

Druhá najväčšia krajina Európy Španielsko je častým cieľom turistov. Mnohí sem smerujú za relaxom a kúpaním na pláže Costa del Sol alebo trocha ďalej na Kanárske ostrovy, ďalej napr. futbaloví fanúšikovia európskych veľkoklubov FC Barcelona či Real Madrid, ale rovnako ako milovníci umenia a historických pamiatok.

Španielsky jazyk sa vyvinul z latinčiny na Pyrenejskom poloostrove. Vďaka výpravám moreplavcov od 15. storočia sa tento jazyk postupne rozšíril takmer do celej Strednej a Južnej Ameriky, okrem Brazílie. V súčasnosti je španielčina materinským jazykom viac než 400 miliónov ľudí a úradným jazykom v 21 krajinách sveta.

Vstup do krajiny: Španielsko je členskou krajinou Európskej únie a Slováci, ako občania ďalšej členskej krajiny EÚ, majú povolený vstup do krajiny bez ohľadu na účel ich cesty.

Platidlo: 1 € = 100 centov

Mince sú v hodnotách:           1, 2, 5, 10, 20, 50 centov, 1 a 2 €.
Bankovky sú v hodnotách:     5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 €


Telefonovanie: na komunikáciu môžete využívať internetové kaviarne, mobil, telefónne búdky, či pevné linky. Telefónne automaty či už na mince, ale rovnako aj na telefónne karty nájdete takmer na každom rohu.


Na Slovensko sa telefonuje zo Španielska cez prevoľbu 00-421.
Pri volaní do Španielska treba voliť 00-34.

Časový rozdiel oproti Slovensku: žiadny

Sviatky v Španielsku v roku 2017:

1.01., 6.01., 2.-5.04., 1.05., 15.08., 12.10., 1.11., 6.12., 8.12., 25.12. 2017

Doprava do krajiny

Doprava do krajiny: letecky Vás na ostrov dopraví viacero spoločností, či už z Bratislavy, Viedne alebo z Prahy. Na spiatočnú letenku rátajte minimálne 300 €, počas leta sa ceny šplhajú až k 500 €. Cena letenky je závislá nielen od obdobia roku v ktorom cestujete ale aj od toho v akom predstihu si ju kupujete. Let trvá necelé tri hodiny. Spoločnosti Air Malta, Austrian Airlines majú najprijateľnejšie ceny leteniek.

Dlhšia, ale snáď romantickejšia doprava na ostrov je loďou z Talianska. Z Catanie alebo z Pozzalla na Sicílii sem smerujú lode spoločnosti Virtu Ferries v pravidelných intervaloch. Počas obdobia jún - september premávajú každý deň, mimo sezóny trikrát týždenne. Plavba trvá 3 hodiny z Catanie alebo 90 minút z Pozzalla. Za spiatočný lístok zaplatíte okolo 100 €.

Cestovanie po krajine: pohodlná a časovo nenáročná je letecká doprava zo Schwechatu napr. spoločnosťami Iberia, Austria, či SkyEurope. Cena spiatočnej letenky sa začína od 300 €. Letieť môžete i z Bratislavy, nie však priamo, ale s prestupom, napr. s linkou ČSA cez Prahu. Letenka vyjde na 500 €.
Cestovanie po krajine: medzi jednotlivými mestami krajiny je dobré autobusové i vlakové spojenie.

Akreditácia škôl

Akreditácia jazykových škôl: jazykové školy v Španielsku sú združené v dvoch združeniach: FEDELE a AEEA. Obe združenia dohliadajú na kvalitu výuky španielštiny v krajine.

FEDELE(The Spanish Federation of Associations of Spanish Schools for Foreigners) - združuje vzdelávacie inštitúcie krajiny vyučujúce španielštinu. Svojim členom výraznou mierou pomáha pri propagácii vďaka spolupráci s vládou a španielskym úradom pre cestovný ruch - Turespaňa.

AEEA(Andalucian Association of School of Spanish) - je asociácia združujúca súkromné jazykové školy Andalúzie, z provincií Sevilla, Granada, Málaga, Cádiz a Cordóba.

Praktické rady

Klimatické podmienky: Malta má typickú stredomorskú klímu - v lete veľmi teplo a bez dažďa, podobne ako je tomu na juhu Talianska a Grécka. Počas júla až septembra býva zvyčajne v tieni okolo 35° C, občas sa ručička teplomera vyšplhá aj nad 40° C. Priemerná teplota mora je v tomto období nad 25° C, ešte však aj v októbri je more vhodné na kúpanie s teplotou 23° C. Zima na Malte je mierna, teplota neklesá pod nulu, v priemere býva okolo 15° C.

Sezónnosť: vzhľadom na obrovský nápor turistov počas leta v porovnaní s ďalšími mesiacmi roka, sa jazykové školy snažia lákať klientov na pobyt cenovou politikou mimo hlavnej turistickej sezóny. Preto väčšina škôl má rozdielne ceny pre hlavnú turistickú sezónu a pre obdobie mimo nej. Podobne je to aj s ubytovaním.

Učebné materiály: niektoré jazykové školy zarátavajú do ceny školného aj poplatok za učebnice. Ak tomu tak nie je, rátajte na nákup učebnice a pracovného zošita okolo 15-30 €.

Vreckové: výška vreckového je veľmi individuálna záleitosť a závisí hlavne od toho ako budete tráviť svoj voľný čas po skončení výuky. Pri ubytovaní v rodine s polpenziou by Vám na týždenné vreckové malo vystačiť 60-80 €.

Doba vybavovania pobytu: vo všeobecnosti rátajte na zabezpečenie pobytu 4 týždne. Ak plánujete jazykový pobyt počas letných prázdnin, doporučujeme rezervovať si kurz v dostatočnom predstihu - už v priebehu apríla! Ak sa budete rozhodovať na poslednú chvíľu, môže sa stať, že škola bude na požadovaný termín plne obsadená, či Vám nebude schopná zabezpečiť ubytovanie.