Kurzy angličtiny v USA

  • Úvod
  • Spojené štáty americké

Štúdium angličtiny v USA

Kurzy angličtiny v USA sú jedným zo spôsobov ako detailne spoznať túto obrovskú krajinu. Zažiť Spojené štáty americké na vlastnej koži a vyskúšať tak ospevovaný americký spôsob života je túžbou snáď každého, koho čo len trochu láka cestovanie.

Destinácie jazykových pobytov v USA

Všeobecné informácie

Vstup do krajiny: ak sa do USA vyberiete na dobu kratšiu ako 90 dní, postačí vyplniť formulár ESTA (elektronický systém cestovnej autorizácie). Pri jazykovom pobyte a kurze v intenzite 20 a viac hodín týždenne si budete musieť vybaviť študentské vízum. Podobne budete potrebovať vízum aj pri pobyte dlhšom ako 90 dní. O vízum sa žiada klasickým spôsobom na americkej ambasáde.

Adresa: U.S. Embassy, P.O.Box 309, Hviezdoslavovo nám. č. 4, 814 99 Bratislava
tel.: (+421) - 02 - 5443 0861, fax: (+421) - 02 - 5441 8861

E-mail: U.S. Embassy Bratislava
Web kontakt: veľvyslanectvo USA v Bratislave

Platidlo: americký dolár: 1 dollar (USD) = 100 cents

Výmenný kurz: 1 € = 1,0856 USD

Mince sú v hodnotách: 1, 5, 10, 25, 50 centov, 1 dolár
Bankovky sú v hodnotách: 1, 5, 10, 20, 50 a 100 dolárov.

Telefonovanie: na komunikáciu môžete využívať najmä klasické telefónne automaty. Prijímajú mince v hodnotách 5, 10 a 25 centov. Okrem toho môžete telefonovať i prostredníctvom verejného internetového automatu. Cena takéhoto volania je 25 centov za 1 minútu hovoru.

Na Slovensko sa telefonuje z USA cez prevoľbu 011-421.
Pri volaní do USA treba voliť 00-1.

Časový rozdiel oproti Slovensku:

východ:     - 6 hodín (New York, Miami)
západ:       - 9 hodín (Los Angeles, San Francisco)
Oceánia:    - 12 hodín (Honolulu, Havajské o.)

Sviatky v USA v roku 2019:

1.01., 15.01., 28.05., 4.07., 3.09., 22.11., 25.12. 2019

Doprava

Doprava do USA: kvôli vzdialenosti okrem leteckej dopravy nemáte veľmi nan výber. Najvýhodnejšie je letieť z Viedne, odkiaľ môžete použiť viacero spoločností, či už Air France, American Airlines, alebo Austrian Airlines. Posledne menovaná spoločnosť lieta napr. do New Yorku priamo, bez prestupu. Za spiatočnú letenku pri priamom lete Viedeň - New York zaplatíte okolo 700 €, cesta trvá 8 - 9 hodín. Ak chcete na ceste ušetriť peniaze, zvoľte si let s prestupom. Ušetríte povedzme 100 €, let však bude trvať dlhšie, vyše 24 hodín ...

Pri ceste na západné pobrežie do San Francisca to už bez prestupu nejde, cesta trvá najmenej 14 hodín, zvyčajne však okolo 24 hodín a cena letenky začína od 700 €.

Cestovanie po krajine: medzi jednotlivými mestami krajiny je dobré autobusové i vlakové spojenie, pri cestovaní na väčšie vzdialenosti je však rozumné využiť leteckú prepravu. Na druhej strane, precestovať krížom z východného pobrežia USA na západné diaľkovým autobusom, či autom, má nesporne svoje čaro.

Letiská

JFK New York (JFK) leží juhovýchodne od Manhattanu vo vzdialenosti 21 km. Letisko má 9 terminálov, medzi ktorými je zabezpečená bezplatná preprava autobusmi. Na cestu do centra mesta sa odporúča využiť vlakové spojenie AirTrain, viaceré autobusové spoje, prípadne taxi.

Letisko San Francisco Intl (SFO) leží 23 km juhozápadne od centra mesta a má 4 terminály. Z letiska je najpraktickejšie použiť miestne autobusové spojenie, prípadne taxi. Za autobus, zaplatíte 2-4 doláre, taxi vás vyjde na cca 40 USD.

Akreditácia škôl

Jazykové školy v USA sú združené vo viacerých združeniach: CEA, ACCET, AAIEP a NAFSA. Všetky združenia sledujú kvalitný systém výuky anglického jazyka, obsahovú náplň jednotlivých typov kurzov ako aj materiálne a technické vybavenie škôl.

CEA - The Commission on English Language Program Accreditation - neziskové združenie na akreditáciu jazykových škôl a škôl vyššieho vzdelávania po celej USA.

ACCET - Accrediting Council for Continuing Education & Training - dobrovoľné združenie vzdelávacích organizácií bolo založené v roku 1974 a dohliada na kvalitu amerických škôl, samozrejme patria sem aj jazykové školy.

AAIEP - the Association of American Intensive English Programs - združuje takmer 300 vzdelávacích inštitúcií po celej krajine zabezpečujúcich výučbu angličtiny.

NAFSA - National Association of Foreign Student Advisers - organizácia založená v roku 1948 bola pôvodne zameraná na medzinárodnú výmenu študentov vyššieho vzdelávania. A medzinárodné výmenné pobyty sú jej agendou dodnes.

Praktické rady

Ubytovanie - voľba ubytovania závisí od toho akú jazykovú školu budete navštevovať. Ak bude škola súčasťou niektorej univerzity, zvyčajne bude zabezpečovať ubytovanie na svojich internátoch. Ak pôjde vyslovene o jazykovú školu, budete mať na výber okrem internátu aj bývanie v americkej rodine.

Doba vybavovania pobytu: na celý proces zabezpečenia kurzu je potrebné počítať 6-8 týždňov. Pobyt sa dá vybaviť aj za kratší čas, ale to už znamená príplatok za expresné služby.

Mal by som otázku: