4 bariéry pri štúdiu cudzieho jazyka | TRAWELL Blog

4 bariéry, ktoré bránia úspešnému štúdiu cudzieho jazyka a ako ich prekonať

Úspešné zvládnutie cudzieho jazyka brzdí zopár bariér. Spoznaj najčastejšie problémami pri štúdiu cudieho jazyka a zisti ako ich môžeš prekonať.

Učíš sa cudzí jazyk a máš pocit, že sa ti vôbec nedarí a necítiš žiadne napredovanie? Mnohí to pri prvých problémoch vzdajú, lebo si povedia, že nemajú talent na jazyky ...

Omyl! Nikto múdry z neba nespadol a hoci to niekomu „ide do hlavy“ rýchlejšie ako druhému, nehľadaj stroj na jazyky, ten neexistuje! Vyrovnaj sa s faktom, že ak sa chceš zvládnuť cudzí jazyk, budeš sa musieť učiť!

Štúdium cudieho jazyka brzdia najmä tieto 4 bariéry:

  • slabá motivácia
  • nedostatočná intenzita výuky/li>
  • audioknihy
  • zábrany v komunikácii v cudzom jazyku
  • absencia ideálneho prostredia.

Bariéra č.1: slabá motivácia

Na strednej škole som sa učil nemčinu a nebavilo ma to. Chcel som angličtinu, ale tá sa na škole nevyučovala. Po maturite som si zohnal „Angličtinu pre samoukov“ a začal sa učiť. Zvládol som prvé tri lekcie a prestalo ma to baviť. Po nejakom čase som začal znova, tentoraz s inou učebnicou. Spočiatku to šlo fajn, niečo som si pamätal „z prvého kola učenia“, pribudli nové naučené výrazy, posunul som sa trocha v gramatike. Ale opäť mi došiel elán a znova som to vzdal. Tak som vyskúšal ešte niekoľko učebníc vždy s rovnakým výsledkom. Stal som sa večným začiatočníkom.

Učiť sa sám má svoj význam a neznamená to, že sa takto nedá zvládnuť cudzí jazyk. Nevýhodou je však to, že ťa nemá kto upozorniť na chyby, či nasmerovať správnym smerom a najmä povzbudiť, keď strácaš záujem. V mojom prípade problém nebol v knihách ... nemal som dostatočnú motiváciu.

Ako prekonať bariéru č.1

Prečo chceš vedieť po anglicky? Ako a kde budeš angličtinu využívať? Zodpovedz si tieto otázky! Môj prvý cieľ bol porozumieť pesničkám Beatles, k tomu som nepotreboval príliš veľkú slovnú zásobu. Postupne som si dával náročnejšie ciele - túžil som prečítať detektívku od obľúbeného autora a nechcelo sa mi čakať kým knihu preložia do slovenčiny. Neskôr som sa chcel dostať na takú úroveň, aby som dokázal komunikovať s ľuďmi z celého sveta, ktorý majú rovnaký koníček ako ja - astronómiu.

Nájdi si svoj vlastný a konkrétny cieľ! Pred každým učením si predstav, že si už svoj cieľ dosiahol a ako to naučené používaš. Napr. vyberieš sa na koncert svojho obľúbeného speváka a požiadaš ho o autogram ...

Bariéra č.2: nedostatočná intenzita výuky

Prihlásil som sa do jazykovej školy a začal som chodiť 2 krát týždenne na dve hodiny angličtiny. Keď som sa známym v Anglicku pochválil, že sa učím 2x týždenne, poučili ma, že takto sa anglicky nenaučím. Učenie musí byť čo najintenzívnejšie. Vraj sa tomu musím venovať denne, aj keď to bude len 1 hodina. Bude to podstatne efektívnejšie ako 2x týždenne po dve hodiny. Aj 15 minút viackrát denne urýchli napredovanie.

Ako prekonať bariéru č.2

Vytvor si denný rituál a venuj sa učeniu každý deň. Bez ohľadu na to, či si študent, alebo hlava rodiny, tých voľných 60 minút pre seba určite nájdeš. K tomu skús pridať ďaľšie minúty, počas ktorých sa môžeš učiť nové slovíčka napr. počas cesty do školy, či do práce.

Bariéra č.3: zábrany v komunikácii v cudzom jazyku

Napriek trom rokom štúdia v jazykovej škole som počas návštevy Londýna s prekvapením zistil, že takmer ničomu nerozumiem a rovnako nerozumejú ani mne. V jazykovke nás naučili slovnú zásobu a gramatiku. Nenaučili ma však komunikovať. Až v Anglicku som zistil, že mám zábrany a bál som sa rozprávať. Čo ak to poviem gramaticky nesprávne a navyše so zlou výslovnosťou?

Ako prekonať bariéru č.3

Uvedom si, že si v reálnom živote a nie na maturitnej skúške, kde ťa budú známkovať! Rozhovor je výmena informácií a podstatný je obsah a nie forma. Napriek zlej výslovnosti, či neprávnemu gramatickému tvaru ti zvyčajne porozumejú. Netráp sa kvôli vlastnej nedokonalosti a rozprávaj! začni rozprávať bez obáv v cudzom jazyku

Bariéra č.4: absencia ideálneho prostredia

Nevýhodou štúdia v domácom prostredí, či na „domácej“ jazykovej škole je popri nízkej intenzite aj absencia ideálneho prostredia. Skončí sa hodina a vraciaš sa do sveta bez angličtiny.

Ako prekonať bariéru č.4

Vytvor si doma svoj vlastný „anglický kútik“. Ponor sa totálne do sveta angličtiny - zožeň si noviny, časopisy, knihy, sleduj anglicky hovoriace rozhlasové a televízne vysielanie. Zohnať takéto pomôcky k štúdiu nie je dnes problém. Ťažšie, ba až nemožné, je obklopiť sa anglicky hovoriacimi osobami. Riešením je vycestovanie na jazykový kurz do krajiny, kde sa daným jazykom hovorí.

Jazykový pobyt v takomto prostredí odstraňuje všetky spomínané bariéry súčasne. Je to najlepšie riešenie ako rýchlo a efektívne zvládnuť cudzí jazyk. Angličtinu budeš nútený používať aj po skončení vyučovania, bude všade okolo teba. Získaš sebadôveru a zároveň stratíš obavy komunikovať, postupne dokážeš bez problémov plynulo konverzovať.