Ako usporiť pri jazykovom pobyte v zahraničí

 • Úvod
 • Ako usporiť pri jazykovom pobyte v zahraničí

Znížte si náklady svojho pobytu

Vo všeobecnosti platí, že jazykový pobyt v zahraničí je podstatne drahší ako kurz na Slovensku. Zároveň je však nutné zdôrazniť, že kurz v zahraničí je oveľa efektívnejší z pohľadu napredovania v jazykových znalostiach oproti domácemu kurzu. Naše rady ako usporiť pri jazykovom kurze v zahraničí čítajte v tomto článku.

Cenu jazykového pobytu v zahraničí výrazne ovplyvňuje to za akých podmienok si kurz zvolíte a aké rôzne služby si objednáte. Celkový náklad pobytu na tej istej škole, ale s rôznymi podmienkami môže znamenať v konečnej cene rozdiel aj niekoľko tisíc eur.

Kde sa teda dá ušetriť ?

 • doprava do krajiny
 • životné náklady
 • akreditácia škol
 • lokalita školy a bývania
 • typ ubytovania
 • cestovanie do školy
 • čas výuky
 • počet študentov v triede
 • voliteľné služby
 • obdobie roka
 • vybavovanie pobytu

Doprava do krajiny

Náklady na samotnú cestu do vybranej krajiny sa líšia v závislosti od zvoleného dopravného prostriedku. Do Anglicka to môže byť napr. autobus, vlak, ale aj lietadlo. Menší výber sa ponúka pri cestách do Austrálie, alebo Kanady.

Lacnejšie riešenie: zistite si ponuky nízkonákladových leteckých spoločností. Pocestujete len niekoľko hodín a cenovo je to výhodnejšie. Má to však aj nevýhodu: tieto spoločnosti lietajú na letiská, ktoré sú vzdialenejšie od centra mesta a tak na dopravu do konečného cieľa zaplatíte niečo navyše. Pri vzdialenejších destináciach si zabezpečte letenku aspoň 3 mesiace vopred.

Životné náklady

Náklady na bývanie, stravu, či miestnu dopravu sa líšia od krajiny ku krajine, ale aj od lokality k lokalite v danej krajine.

Lacnejšie riešenie: zvoľte si krajinu, kde sú náklady na živobytie nižšie oproti ostatným krajinám, porovnajte ceny školného, ubytovania, cestovného a služieb vo viacerých mestách, hlavné mesto býva zvyčajne drahšie.

Typ školy

Jazykové školy môžeme rozdeliť podľa ich charakteru na samostatné školy, školy s niekoľkými pobočkami a na nadnárodnú sieť škôl s množstvom pobočiek po celom svete. Každý typ má svoju vlastnú cenovú politiku.

Lacnejšie riešenie: porovnajte vytypované školy a zistite o aký typ škôl ide. Veľké a notoricky známe jazykové školy bývajú často predražené a pritom neponúkajú zodpovedajúcu kvalitu. Hľadajte menšie školy a porovnávajte čo všetko vám za danú cenu poskytnú.

Lokalita školy a bývania

V rámci jedného mesta sa ceny kurzov líšia aj podľa toho, či sa jedná o školu v centre mesta, alebo niekde na predmestí.

Lacnejšie riešenie: zvoľte si školu mimo centra mesta. Ak sa vám podarí ubytovať sa v blízkosti školy, získate čas, ktorý nemusíte tráviť cestovaním z druhého konca mesta a navyše môžete ušetriť nielen na cestovnom, ale aj na ubytovaní.

Typ ubytovania

Ubytovanie v hostiteľskej rodine so zabezpečenou stravou by malo byť drahšie ako bývanie na apartmáne bez stravy, nie je to ale pravidlo. V niektorých školách je to presne naopak. Väčší záujem o bývanie v apartmánoch regulujú školy vyššou cenou tohto typu bývania. Na Malte ovplyvňuje cenu ubytovania aj turistická sezóna. V lete je ubytovanie drahšie ako mimo sezóny. Cena bývania v rodine sa líši aj podľa toho či máte samostatnú izbu, alebo bývate v dvojlôžkovej izbe.

Lacnejšie riešenie: pri krátkodobých pobytoch si zvoľte ubytovanie v rodine typ shared, nie single! Pri dlhodobých pobytoch po uplynutí prvých 4 týždňov (t.j. po tom, čo ste sa aklimatizovali na nové prostredie), si nájdite podnájom, prípadne si prenajmite s ďalšími spolužiakmi celý dom.

Cestovanie do školy

Každodenná doprava do školy znamená ďalšie výdavky. Ak budete ubytovaný v blízkosti školy, nemusíte strácať čas a peniaze na dopravu. Na druhej strane, ak po vyučovaní budete chcieť ísť do centra, nevyhnete sa cestovaniu a cestovnému.

Lacnejšie riešenie: hľadajte ubytovanie čo najbližšie k škole.

Čas výuky

Niektoré školy ponúkajú kurzy vo viacerých termínoch denne. V takom prípade, je na vás zvoliť si najvhodnejší čas výučby. Jednému vyhovuje kurz hneď ráno, inému povedzme od obeda, alebo až poobede. Čas výuky môže byť dôležitý ak popri štúdiu pracujete. Vďaka viacerým možnostiam si takto dokážete zosúladiť výuku s pracovnou dobou. A ešte jeden dôležitý fakt - školné popoludňajších kurzov je lacnejšie.

Lacnejšie riešenie: raňajší kurz býva najdrahší, ak budete navštevovať kurz od obeda, zaplatíte menej, ak začnete až o 15.hod., cena kurzu môže byť ešte nižšia.

Počet študentov

Ak je v triede väčší počet študentov, cena kurzu je nižšia v porovnaní s triedou, kde je študentov menej. Nakoľko praktické cvičenia na hodinách prebiehajú v skupinkách, ani väčší počet študentov neznamená nevýhodu.

Lacnejšie riešenie: porovnajte viaceré školy, zistite ceny kurzov a vyberte si kurz s väčším počtom študentov.

Obdobie roka

Ceny kurzov sa líšia tiež v závislosti od termínu nástupu - počas hlavnej turistickej sezóny, teda v mesiacoch júl-august (niekde aj v septembri) je cena vyššia ako v ostatnýh mesiacoch.

Lacnejšie riešenie: vyberte sa na kurz hneď začiatkom roku, tesne pred letnou sezónou, alebo počas mesiacov október - november. Ak sa to dá, zvoľte si radšej pobyt mimo turistickej sezóny.

Vyzdvihnutie na letisku a odvoz na ubytovanie

Odvoz z letiska možno považovať za zbytočný luxus. Napr. v Sydney si škola účtuje za túto službu okolo 100 AUD, kým pri ceste mestským autobusom na tú istú trasu vám postačí asi 10-15 AUD. Transfer zabezpečovaný školou odporúčame len pre tých, ktorí nie sú schopní v danom jazyku popýtať sa na cestu ...

Lacnejšie riešenie: namiesto odvozu zabezpečovaného školou, cestujte mestskou hromadnou dopravou, prípadne taxíkom.

Vybavovanie pobytu v časovom predstihu

Dôležitým faktorom, taktiež ovplyvňujúcim celkovú cenu pobytu je to,kedy začnete s vybavovaním. Postup prihlásenia si vyžaduje svoj čas, zo dňa na deň vybaviť pobyt nie je možné. Školy majú svoje lehoty na zabezpečenie pobytu. Ak by ste chceli nastúpiť na kurz v kratšej lehote, bude to znamenať príplatok za expresné služby.

Lacnejšie riešenie: začnite vybavovať svoj pobyt včas. Pri Európe začnite 2-3 mesiace vopred, pri cestách za oceán je rozumné začať aj pol roka pred plánovaným nástupom. Včasné vybavovanie sa oplatí aj z pohľadu zabezpečenia letenky. V dostatočnom predstihu je vždy väčší výber a letenku získate lacnejšie než keby ste ju kupovali na poslednú chvíľu.