Kurzy angličtiny Anglicko

Štúdium angličtiny v Anglicku

Anglicko ponúka nepochybne najviac možností na jazykové kurzy angličtiny. Anglický jazyk pochádza z Veľkej Británie a hoci sa neskôr udomácnil aj na ďalších kontinentoch, práve Anglicko je tradičným cieľom na zdokonaľovanie a štúdium anglického jazyka.

A z tohto dôvodu je aj naša ponuka na jazykové pobyty najbohatšia pre Veľkú Britániu.

Destinácie jazykových pobytov v Anglicku

Všeobecné informácie

S Veľkou Britániou máme bezvízový styk a Slováci ako občania členskej krajiny Európskej únie, majú povolený vstup do Veľkej Británie bez ohľadu na účel ich cesty.

Platidlo: 1 anglická libra (GBP): 1 pound = 100 penny

Mince sú v hodnotách: 1, 2, 5, 10, 20, 50 penny, 1 a 2 libry
Bankovky sú v hodnotách: 5, 10, 20 a 50 libier

Výmenný kurz: 1 € = 0,81 GBP

Časový rozdiel oproti Slovensku: - 1 hodina

Telefonovanie: na komunikáciu môžete využívať internetové kaviarne, mobil, telefónne búdky, či pevné linky. Na časté telefonovanie na Slovensko je výhodné volať z mobilu, alebo z predplatenej volacej karty, ktorú si môžete kúpiť ešte pred odchodom na Slovensku. Ak budete telefonovať v rámci Británie, na pevnú linku to vyjde najlacnejšie z telefónnej búdky.

Volať z búdky na mobil je naopak veľmi drahé. Ak si z domu prinesiete mobil, budete ho vedieť používať, ak si k nemu kúpite tunajšiu SIM kartu a zaregistrujete sa. Pri dlhodobom pobyte je rozumné zakúpiť si mobil na paušál. Takto vás telefonovanie vyjde lacnejšie.

Sviatky v roku 2021:
1.01., 19.04., 22.04., 6.05., 27.05., 26.08., 25. - 26.12. 2021

Doprava

Doprava do krajiny: väčšina cestujúcich v súčasnosti využíva leteckú dopravu, hoci ešte stále je tu možnosť využiť aj tradičné cestovanie autobusom. Porovnajte 20 hodín cesty autobusom a 3 hodiny letu s cenami letenky a autobusového lístka.

Z Bratislavy lieta do Londýna spoločnosť Ryanair, dobré spojenie z samozrejme z Viedne, kde máte na výber viacero spoločností - napr. British Airways či Austrian Airlines. V súčasnosti už menej populárne autobusové spojenie zabezpečuje viacero spoločností. Z Bratislavy chodí do Londýna pravidelne linka EUROLINES, ďalšou možnosťou je linka ŽLTÝ EXPRES spoločnosti Turancar a cenovo zaujímavý je spoj prevádzkovaný agentúrou STUDENT AGENCY.

Doprava po krajine: na cestovanie po krajine doporučujeme autobus, vlak je podstatne drahší. Spoločnosť NATIONAL EXPRESS zabezpečuje dopravu po celej krajine v rámci svojej širokej siete. Pri kúpe lístka sa vždy informujte na aktuálne zľavy - v zásade si kupujte spiatočný lístok, je to výhodnejšie. Ak sa cesta tam i späť uskutoční v jeden deň, cena lístka je ešte nižšia. Napr. z Londýna do Cambridge je cena jednosmerného lístka 9 GBP, spiatočný stojí 12 GBP, ale spiatočný s návratom v ten istý deň vyjde na 10 GBP.

Doprava v Londýne: cestovanie po samotnom Londýne je pomerne nákladné. Preto je výhodné zabezpečiť si časový lístok (travelcard) - denný, týždenný, prípadne mesačný. Tento lístok platí pre metro a autobusy. Celý Londýn je rozdelený do 6 zón, študenti však bežne používajú zóny 1, 2 a 3.

Ceny časových lístkov: 4,50 GBP (deň), 26,50 GBP (týždeň) 85,30 GBP (mesiac).

Ceny platia pri cestovaní v rámci zón 1 a 2. Pri ceste za hranicu zóny 2 je potrebné cestovné doplatiť.

Letiská

Pri ceste do Veľkej Británie sa prilietava najčastejšie na tieto 4 letiská - Heathrow, Gatwick, Stansted a Luton.

Heathrow - najväčšie letisko krajiny leží 25 km západne od centra Londýna a má 4 terminály. Prvé tri terminály sú tesne vedľa seba a sú prepojené, terminál č. 4 je trocha južnejšie. Ak priletíte na Heathrow, zvyčajne pristanete na termináli č. 4. Výhodou letiska je priame spojenie do Londýna metrom, ktoré tu má 2 zastávky, jedno pri termináloch 1,2 a 3 a druhú na termináli 4. Linka metra Piccadilly Line vás dopraví do centra hlavného mesta za necelú hodinu, jednosmerný lístok stojí 3.80 GBP, prípadne si kúpte celodenný lístok za 5.10 GBP. Metro premáva denne od piatej ráno do pol dvanástej v noci, každých 5-10 minút.

Na dopravu z letiska môžete využiť aj autobus a vlak. Autobusy National Express jazdia nepretržite a to každú polhodinu, jednosmerný lístok stojí 10 GBP. Vlak Heathrow Express má konečnú na Paddington Station v centre Londýna, cesta trvá niečo vyše 20 minút a lístok stojí 14.50 GBP. Ak je vaším cieľom iné mesto než Londýn, tak najvhodnješí spôsob dopravy je autobus. Odchody sú zo stanice pri termináloch 1,2 a 3.

Gatwick - letisko je 44 km južne od Londýna. Má dva terminály, severný a južný, z jedného na druhý sa dostanete ľahko vlakom za 5 minút. Ak sa rozhodnete pre cestu autobusom, do centra Londýna použite linku č. 777 spoločnosti National Express, nastúpiť môžete z oboch terminálov, cestovné je 7,50 GBP. Z južného terminálu odchádzajú do celej krajiny aj vlaky. Spojom The Gatwick Express budete v centre Londýna na Victoria Station za 30 minút a za jednosmerný lístok zaplatíte 14 GBP.

Stansted - letisko leží 55 km severovýchodne od centrálneho Londýna. Na cestu do Londýna doporučujeme použiť autobus, zastávky autobusov sú na prízemí terminálu. Na cestovanie môžete použiť viacero spoločností. Terravision Coach ponúka dva spoje. Prvý spoj má konečnú v blízkosti Victoria Coach Station, odchod 1x za hodinu a cesta trvá 75 minút. Druhá linka končí na Liverpool Street, odchod každých 20 minút a pocestujete 55 minút. Cena jednosmerného lístka je v oboch prípadoch rovnaká - 8 GBP. Premávajú od 7.15 hod. ráno do 0.45 hod po polnoci.

Inou možnosťou je využiť Airbus A6 - tento autobus premáva denne medzi Stanstedom a centrálnym Londýnom nepretržite počas 24 hodín. Odchod autobusov je každých 15-30 minút a cesta trvá 1 hod 45 min, za lístok zaplatíte 10 GBP. Taxíkom by ste cestovali 70 minút, stojí to však podstatne viac - okolo 90 GBP.

Luton - ak do Anglicka pricestujete na letisko Luton, pristanete 5 km od mestečka rovnakého mena a budete 50 km severne od Londýna. Do hlavného mesta sa dopravíte najlepšie buď spoločnosťou Terravision Bus, prípadne linkou č. 757 spoločnosti Greenline Coach. Obe spoje premávajú nepretržite s odchodmi každých 20-30 minút. Linkou Terravison Bus pocestujete 65 minút, kým Greenline má dlhšiu trasu a cesta trvá 90 - 105 minút, jednosmerný lístok vyjde rovnako u oboch na cca 10 GBP.

Akreditácia škôl

British Council - udeľuje akreditácie vzdelávacím organizáciám. Jej cieľom je zabezpečiť kvalitné jazykové vzdelávanie a udržiavať vysokú kvalitu poskytovaných služieb.

EnglishUK - je národná asociácia súkromných jazykových škôl, ako aj ďalších vzdelávacích inštitúcií (katedier jazykových štúdií na univerzitách), kde je možné zdokonaľovanie angličtiny.

EAQUALS (The European Association for Quality Language Services) združuje organizácie zabezpečujúce jazykové vzdelávanie v krajinách Európy.

Mal by som otázku: