Jazykové pobyty s agentúrou TRAWELL Service: Nový Zéland

Štúdium angličtiny na Novom Zélande

Zaži čarovný Nový Zéland na jazykovom pobyte, zdokonaľ si angličtinu a spoznaj svet protinožcov s agentúrou TRAWELL Service. Zdokonalíš si anglický jazyk na pobyte, na ktorý rozhodne nezabudneš. Nový Zéland je nepochybne najvzdialenejšia krajina kde môžete absolvovať jazykové kurzy. Študenti z Európy sem prichádzajú zvyčajne v období miestneho leta (január-marec), ktoré sú tu najkrajšie.

Destinácie jazykových pobytov na Novom Zélande

Všeobecné informácie

Nový Zéland - krajina v južnom Pacifiku, je známa svojim pokojným životom, čistým životným prostredím s nespočetnými atrakciami. Nájdete tu vysokohorské štíty, aktívne sopky, gejzíry, termálne pramene, ba i močiare. Na južnom ostrove máte možnosť lyžovania a na severnom zase pre zmenu môžete surfovať na prekrásnych morských plážach. Angličtine na Novom Zélande ľahko porozumiete, nemá totiž žiadny regionálny akcent.

Vízová povinnosť: pri pobyte do 90 dní platí bezvízový režim. Pri vstupe do krajiny sa preukazujete dostatkom finančných zdrojov na celý pobyt, na každý mesiac pobytu musíme disponovať aspoň čiastkou 1000 NZD. Turistické vízum je možné na mieste predĺžiť 2x, teda maximálne môžete takto stráviť na Novom Zélande 9 mesiacov.

Študentské vízum: pri dlhších pobytoch sa žiada študentské vízum. Žiadosť sa podáva na novozélandskom veľvyslanectve v Londýne. Bez ohľadu na dĺžku pobytu sa vždy musíte preukázať financiami vo výške 1000 NZD na jeden mesiac pobytu. Ak máte ubytovanie vopred uhradené, postačuje 400 NZD na mesiac. Po ukončení jazykového kurzu môžete cestovať po krajine maximálne tri mesiace. Vybavenie víza trvá okolo osem týždňov.

Adresa: New Zealand Immigration Office
New Zealand House 80, Haymarket, London, SW 1Y 4TE, Great Britain.
tel. 0044-1344-716 199, fax: 00-44-207-973 0370
New Zealand Immigration Office

Platidlo: novozélandský dolár: 1 dollar (NZD) = 100 cents

Mince sú v hodnotách: 10, 20, 50 centov, 1 a 2 doláre
Bankovky sú v hodnotách: 5, 10, 20, 50 a 100 dolárov.

Výmenný kurz: 1 € = 1,506 NZD

Časový rozdiel oproti Slovensku: + 11 hodín

Na Slovensko sa telefonuje cez predvoľbu 00-421. Pri volaní na Nový Zéland treba voliť 00-64.

Sviatky na Novom Zélande v roku 2018:

1. - 2. 01., 22.01.(W), 29.01.(A), 6.02., 30.03., 2.04., 25. 04., 4.06., 22. 10., 16.11. (CH), 25. - 26. 12. 2018

(A) - platí pre Auckland, (CH) - platí pre Christchurch, (W) - platí pre Wellington

Doprava

Doprava do krajiny: cesta trvá dlho, s medzipristátiami zvyčajne presahuje 24 hodín. Z Viedne je najvýhodnejšie spojenie s Air New Zealand, British Airways, prípadne so Singapore Airlines. Spiatočná letenka s Air New Zealand na trase Viedeň - Auckland stojí okolo 1100 €, za let s British Airways zaplatíte okolo 1500 €.

Cestovanie po krajine: na cestovanie po Novom Zélande môžete využiť tri veľké autobusové spoločnosti: Mount Cook, Newmans a InterCity. Mount Cook prepravuje výlučne na južnom ostrove a Intercity na severnom. Tretí prepravca jazdí po celej krajine. Pre návštevníkov zo zahraničia ponúkajú spoločnosti špeciálne lístky. Výhodný je napr. InterCity Travelpass, ktorý platí na vlaky, trajekty a autobusy. Pri dlhších trasách sa vždy informujte na zľavy! Zvyčajne pri cene lístka nad 20 NZD získate 30 % zľavu.

Letiská: pri ceste na Nový Zéland sa prilietava najčastejšie na tri letiská - Auckland, Wellington a Christchurch.

Auckland Intl (AKL) - najväčšie letisko krajiny leží 22 km južne od centra mesta a má 3 terminály. Do centra hlavného mesta sa dostanete autobusom spoločnosti Airbus, jednosmerný lístok stojí 16 NZD. Spoj premáva každých 15 minút počas dňa a v polhodinových intervaloch v noci, cesta trvá okolo 1 hodiny.
Pri ceste taxikom pocestujete kratšie asi o 15 minút, za cestu zaplatíte 60-80 NZD.

Wellington (WLG) - letisko je 8 km juhovýchodne od Wellingtonu. Má jeden terminál, odlieta sa z prízemia a prílety sa vybavujú na poschodí. Ak sa rozhodnete pre cestu autobusom, použite autobus spoločnosti Airport Flyers, nastúpiť môžete pri zastávkach oranžovej farby, cestovné je 6 NZD. Cesta taxikom stojí 20-35 NZD a pocestujete okolo 20 minút.

Christchurch (CHC) - letisko leží 12 km severozápadne od centra mesta. Do Christchurchu doporučujeme použiť autobus spoločnosti Metro, odchod každých 30 minút počas pracovných dní, cez víkendy 1x za hodinu, pocestujete 20 minút. Cena jednosmerného lístka je 7,50 NZD. Taxík vyjde na 45 NZD.

Akreditácia škôl

Na Novom Zélande pracujú tri organizácie sledujúce kvalitu jazykových škôl: NZQA, CRELSNZ a FIELSNZ.

NZQA (New Zealand Qualifications Authority) bola založená v roku 1990 s cieľom sledovať a zabezpečovať kvalitný vzdelávací proces. Organizácia je podriadená novozélandskému ministerstvu vzdelávania.

CRELSNZ (Combined Registered English Language Schools of New Zealand) - je združením s cieľom rozvíjať a dodržiavať štandard výuky a ostatných poskytovaných služieb v jazykovom vzdelávaní na Novom Zélande.

FIELSNZ (Federation of Independent English Language Schoools) - združuje 21 jazykových škôl ktoré už roky pôsobia v oblasti vzdelávania angličtiny. Ak sa rozhodnete pre jazykovú školu, u člena FIELSNZ môžete očakávať vysokú kvalitu výuky, perfektné služby a všestrannú pomoc.

Praktické rady

Ubytovanie: najvhodnejšie je bývať v rodine v meste, dá sa však bývať aj na vidieckych farmách. Pri ubytovaní na vidieku, budete cestovať dlhšie do školy, na druhej strane vám to umožní dôkladne spoznať tunajší spôsob života. Týždenné ubytovanie s plnou penziou stojí okolo 250 NZD. Na farme zaplatíte za týždeň 280 NZD vrátane dopravy do školy

Pracovné možnosti: pri pobyte na turistické vízum nie je možné legálne pracovať. Oficiálne pracovné povolenie získate ak budete držiteľom študentského víza, to však predpokladá navštevovať odborný ročný kurz. V súčasnosti je na Novom Zélande veľmi nízka miera nezamestanosti (okolo 5 %) a pracovných miest je dostatok. Po získaní daňového čísla, nie je problémom nájsť si prácu.

Working Holiday Visa - každoročne môže získať ročné vízum 100 mladých ľudí zo Slovenska vo veku 18 až 35 rokov, ktorí možu počas pobytu na Novom Zélande legálne pracovať. Tento rok sa sa môžu záujemci registrovať cez internet 27.04.2017, predpoludním od 10.00 miestneho času. To je o polnoci nášho času. Musíte však byť pripravení a mať aj kúsok šťastia - registrácia 100 miest bude otázkou desiatok minút, možno dokonca menej.

Životné náklady:
Jedlo - chlieb (700 g) 2,24 NZD, mlieko (1 l) 2,59 NZD, jablká (1 kg) 3,53 NZD, Big Mac v McDonalde 11 NZD, fish and chips 5,77 NZD, pivo (0,5 l flaška) 8,00 NZD
Oblečenie - tričko od 60 NZD, nohavice od 50 NZD, džíny 100 NZD
Iné výdavky - balíček cigariet 25 NZD, lístok do kina 16 NZD