Vybavovanie jazykového pobytu

  • Úvod
  • Vybavovanie pobytu

Ako si vybaviť jazykový kurz v zahraničí?

Ak uvažuješ nad jazykovým pobytom v zahraničí, skôr než sa rozhodneš vycestovať, musíš sa rozhodnúť ako budeš riešiť vybavovanie jazykového pobytu.

Najprv si zodpovedaj tieto tri základné otázky:

  1. Agentúra alebo sám?
  2. Aká je kvalitná jazyková agentúra?
  3. Menšia vs. väčšia agentúra?

Vybavenie cez agentúru, alebo na vlastnú päsť?

Vybavenie jazykového pobytu na vlastnú päsť je možné, ale rozhodne to neodorúčame, najmä ak sa chystáš na jazykový kurz prvýkrát!

Ak si automechanik, zrejme nepôjdeš s jednoduchou poruchou svojho auta do servisu, keď si to dokážeš opraviť sám. V opačnom prípade sa oplatí zveriť riešenie na odborníkov. Niekto hravo zvládne rôzne vybavovačky, pre iného je to náročná úloha. Navyše, ak nekomunikuješ v jazyku cieľovej krajiny, môže sa ti spoliehanie sa na vlastné sily aj vypomstiť. A ešte jeden argument proti vybavovaniu vo vlastnej réžii - agentúry na rozdiel od teba má skúsenosti: vybavili už množstvo pobytov, poznajú krajiny, mestá i samotné školy, vedia poradiť čo je pri výbere podstatné a čo nie.

Ako nájdem kvalitnú agentúru?

Ideálne je, ak poznáš niekoho kto už na takomto pobyte v zahraničí bol. Máš hneď dve referencie - na agentúru a na jazykovú školu. Ak nikoho takého nepoznáš, skús osloviť viacero agentúr a sleduj ich odpovede: ako rýchlo ti odpovedia, či ponúkajú viac možností, či vysvetľujú detaily ponuky, udávajú kalkuláciu pobytu ako jedno číslo, alebo dostaneš podrobný rozpis ceny podľa jednotlivých položiek? Lákajú ťa na výhodnú cenu a pritom zamlčia ďalšie poplatky? Áno sú aj takí ...

Niektoré agentúry zadržiavajú informácie – vyberáš si kurz a nevieš o ktorú školu sa jedná ... "Mačka vo vreci" bola dakedy obľúbená u detí na jarmokoch, ale určite neodporúčame takúto "zábavu" pri voľbe jazykového pobytu!

Menšia vs. väčšia agentúra?

V poslednom čase nám viacerí potvrdili, že hľadali skôr menšiu agentúru, pričom očakávali rýchle jednanie a ochotu poradiť a pomôcť s výberom. Menšia agentúra môže byť lepšou voľbou než iná agentúra, ktorá je známa z médií, či na ktorú napr. odkazuje mnoho reklamných odkazov vo vyhľadávačoch. Masívne reklamy sú v prvom rade o peniazoch a nemusia znamenať aj kvalitné služby.

Veľká agentúra so stovkami, či tisíckami klientov, ich vybavuje ako na bežiacom páse. Nemá čas sa venovať detailom pobytu, nestará sa, či by pre vás nebolo niečo iné vhodnejšie. Pri veľkých agentúrach častejšie dochádza k obmene pracovníkov a tak skôr hrozí, že natrafíte na neskúseného agenta.

Nedávno som kupoval auto a až po kúpe som zistil, že z informácií predajcu bolo pravdivé len to, že kupujeme auto, ktoré má 4 kolesá. Všetko ostatné bolo nakoniec inak než to predajca prezentoval. Nedal mi žiadne odporúčanie, že iná voľba by bola z nejakého dôvodu lepšia, alebo prečo by práve tú moju voľbu on nevolil ... Auto som síce kúpil a slúži dobre, ale ak by som mal v momente rozhodovania ďalšie informácie, rozhodol by som sa zrejme pre iný typ auta ... a tak to môže dopadnúť aj s tvojim jazykovým pobytom.