Štúdium a prax vo firmách v zahraničí

  • Úvod
  • Štúdium + prax vo firmách

Štúdium a prax vo firmách

Pracovný pobyt v zahraničí je atraktívny vzhľadom na podstatne vyššie platy v porovnaní so Slovenskom. Cena práce na Slovensku je snáď s výnimkou Bratislavy podstatne nižšia ako vo vyspelých krajinách sveta. To je dôvod prečo to mnohých láka do sveta. Pobyty ponúkané v tejto časti organizujú jazykové školy a je potrebné si uvedomiť, že sa vždy jedná o kombináciu jazykového kurzu a následne pracovného pobytu.

Upozornenie pre záujemcov o prácu v zahraničí !!!

Ak očakávate, že Vám ponúkneme a zabezpečíme prácu v zahraničí bez ohľadu na Váš vek, odborné vzdelanie a bez znalosti jazyka, tak ste na omyle! Čítanie tejto stránky je pre Vás úplne zbytočné ...

Ak sa chcete uplatniť na pracovnom trhu Európskej únie, musíte byť v niečom lepší ako ostatní. A ovládanie jazyka krajiny, kde chcete pracovať by malo byť samozrejmosťou. Vycestovať do Anglicka, či Írska na vlastnú päsť bez dobrej angličtiny, nie je odvaha, ale vyslovene hlúposť! Mnohí tak bezhlavo spravili a samozrejme, že väčšinou si robotu nenašli. Píšu i volajú nám z Dublinu, či z Manchesteru s prosbou o pomoc. Minuli všetky svoje úspory a niekedy nemajú peniaze ani na návrat domov ... Zrejme by ste nechceli skončiť rovnako.

Bez ovládania angličtiny neočakávajte zázraky ani ak oslovíte sprostredkovateľskú agentúru. Je to najskôr priama cesta, že sa stanete obeťou podvodu. Zaplatíte veľké peniaze a robota nakoniec nebude žiadna. A agentúra nikdy neprerobí. Samozrejme, nájdu sa i výnimky, ale zamyslite sa: ako zamestnávateľ, prijali by ste pracovníka ku ktorému potrebujete tlmočníka?

Nebuďte naivní!

Netvrdíme, že je nemožné zamestnať sa aj bez kvalitnej angličtiny, pri troche šťastia sa práca dá nájsť. Pravdepodobne ste počuli o viacerých, ktorým sa to podarilo. Z toho však automaticky nevyplýva, že budete podobne úspešný.

Uvažujte - ak Váš sused vyhral jackpot v športke, to ešte neznamená, že pri ďalšom losovaní budete šťastným výhercom Vy!

Najprv sa naučte jazyk

Základom úspechu pri zamestnaní sa v zahraničí je dobré ovládanie miestneho jazyka. Nikto Vás nezamestná s tlmočníkom. Ponúkame Vám programy, kde si zdokonalíte angličtinu na takú úroveň, ktorá Vám umožní zamestnať sa. Typ práce je vždy adekvátny Vašim vedomostiam, skúsenostiam a schopnosti komunikovať.

Ak hovoríte perfektne po anglicky, nie ste odkázaní na tento spôsob zamestnania sa. Môžete sa obrátiť priamo na pracovné agentúry v danej krajine kde chcete pracovať. Osoba jazykovo zdatná a navyše s dostatočnou kvalifikáciou, či s odbornou praxou nebude mať problém nájsť si prácu. Všetkým ostatným doporučujeme ako prvý krok za prácou v zahraniči niektorý z tu uvádzaných programov.

Pracovné programy v jazykových školách

Kombinované pobyty, kde si najprv osvojíte angličtinu potrebnú na prijatie do zamestnania a následne Vám škola zabezpečí pracovné miesto. Prevládajú miesta s neplatenou prácou, niektoré školy dokážu umiestniť svojich študentov na platené práce.

Postupne pribúdajú jazykové školy s ponukou pracovných programov a okrem Veľkej Británie sa tento typ pobytov rozšíril už aj do Írska a na Maltu.
Účastníci týchto pobytov po zdokonalení angličtiny nastupujú na prax do firiem po celej krajine. V závislosti od zvoleného programu môže ísť o neplatenú ako aj o platenú prax. Pobyty sú v trvaní niekoľko týždňov až 12 mesiacov.

Work Experience

Kombinovaný kurz zameraný okrem zdokonalenia angličtiny aj na získanie pracovných skúseností. Škola ponúka kurz v spojení s neplatenou, prípadne platenou prácou až do 1 roka. Po ukončení praxe môžete získať Certificate in Work Experience. Pobyt s platenou prácou je minimálne na 12 týždňov.

Neplatená prax

Tento program Vám umožní získať neoceniteľné skúsenosti v zahraničnej firme, zvyčajne v Londýne. Oblasti v ktorých môžete praxovať sú: sales & marketing, computing & IT, fashion & cosmetics, banking & finance, engineering, human resources, interior design & architecture, insurance, travel & tourism, import & export, science laboratories, public relations, media & publishing, secretarial, hotel & catering, law & accounting. Nie je vylúčené, že ak sa osvedčíte, firma Vám ponúkne platené miesto. Pobyt je možný od 4 do 52 týždňov. Intenzita kurzu angličtiny je 15 lekcií týždenne. Ak je vaša angličtina slabšia ako je požadované, môžete si priplatiť lekcie navyše za 65 GBP/týždenne.

Platená práca

Najprv počas 3 týždňov kurzu angličtiny si osvojíte slovnú zásobu potrebnú na vykonávanie práce. Následne Vás škola umiestni do firmy na základe Vašich skúseností, úrovne angličtiny a požadovanej profesie.

Pracovné miesta sú hlavne v hoteloch. Pozície na ktoré sú umiestňovaní záujemci: waiting staff, room attendants, bar staff, porters, kitchen porters, house keepers, general hotel duties. Mnohí zo zamestnávateľov Vám zabezpečia bezplatné ubytovanie a stravu.

Pracuje sa minimálne 40 hodín týždenne. Minimálna hodinová mzda je 5,35 GBP pre starších ako 22 rokov a 4,45 GBP pre osoby mladšie. Pracovné miesta sú po celej Británii, umiestniť v Londýne sa dá len výnimočne.