7 praktických rád pred cestou na jazykový pobyt v zahraničí

7 praktických rád pred cestou na jazykový kurz v zahraničí

Blížia sa prázdniny a mnohí z vás sa chystajú na jazykový pobyt do zahraničia. Tak ako futbalisti sa pripravujú na majstrovstvá sveta, tak aj ty by si sa mal dôkladne pripraviť pred vycestovaním. Prikladáme ti 7 praktických rád, na ktoré nezabudni pred cestou na jazykový pobyt.

Aký si bol študent? Pripravoval si sa vždy poctivo na vyučovanie? Alebo nie, ale zakaždým to nejako dopadlo? Teraz sa chystáš sa niekoľko týždňov do cudzieho prostredia, kde budeš odkázaný len sám na seba a spočiatku bude tvojim verným druhom jazyková bariéra. A preto by si prípravu na jazykový kurz v zahraničí rozhodne nemal podceniť!

Okruh tém, ktorým sa nezabudni venovať:

  • pokyny k pobytu
  • čo s voľným časom
  • nultá domáca úloha


prichod do hostitelskej rodiny                 

Pokyny k pobytu

Ak cestuješ na jazykový pobyt s agentúrou, dostaneš od nich pred odchodom informačný balíček a pokyny, kde bude všetko podstatné: adresa jazykovej školy a ubytovania, dôležité kontakty, informácie o doprave na ubytovanie a do školy, pokyny na prvý deň kurzu, čo všetko si vziať so sebou, prípadne zopár užitočných rád k učeniu ...

Našiel si v pokynoch všetko čo si chcel vedieť?

Pozorne si preštuduj všetky zaslané dokumenty a ak máš doplňujúce otázky, pýtaj sa!

Ak si pobyt vybavuješ sám, budeš potrebovať tieto základné informácie tak isto. Len si ich musíš skompletizovať sám ...

V prípade, že nemáš zabezpečený transfer pri príchode, zisti si ako sa dostaneš na ubytovanie a samozrejme tiež kadiaľ vedie cesta do a zo školy. Nemusí to byť rovnaká trasa! Vďaka aplikácii Google Maps, to ide rýchlo a jednoducho. Vytlač si mapku aj s popisom cesty.

Zisti si systém mestskej hromadnej dopravy a zvoľ si najvhodnejší spôsob cestovania medzi ubytovaním a školou. Zváž zakúpenie týždenného, či mesačného cestovného lístka. Prever si v banke, či tvoja platobná karta je akpceptovaná v danej krajine jazykového pobytu. Ak áno, budeš môcť platiť cestovné jednoduchým priložením karty.

P.S.: Ak budeš ubytovaný v hostiteľskej rodine, pridaj do zoznamu vecí, ktoré si vezmeš so sebou, malú pozornosť. Magnetku, či knihu o Slovensku ... drobný suvenír pre domácich zo Slovenska.



Čo s voľným časom?

Školy venujú veľkú pozornosť spoločným aktivitám po vyučovaní, ktoré síce nie sú povinné, ale sú spestrením jazykového pobytu. Umožnia ti lepšie spoznať samotné mesto, ako aj spolužiakov. Mnohé akcie sú zadarmo, pri návšteve múzeí, či iných pamätihodností sa platí vstupné. Mal by si ich zúčastňovať v maximálnej miere. Cez víkendy bývajú organizované celodenné výlety do atraktívnych destinácií v širšom okolí, samozrejme tu sa za účasť platí. Mysli na to pri plánovaní svojho vreckového!

výlet so spolužiakmi je spestrením jazykového pobytu

Ak ťa spoločné aktivity nezaujmú, naplánuj sa svoj vlastný program na voľný čas. Prichystaj si zoznam pamätihodností, ktoré sa oplatí vidieť. Čím väčšie mesto, tým viac atrakcií na výber.

Perfektné načasovanie:

Ak si študent, tak termín jazykového pobytu máš limitovaný na letné mesiace a pravdepodobne pri prihlasovaní na kurz sa nebudeš veľmi zamýšľať kedy vycestovať. Ale mal by si! Tak sa totiž môže stať, že až na mieste zistíš, že pár dní pred tvojim príchodom si mohol zažiť najlepších svetových tenistov, alebo týždeň po odchode tam bude koncertovať tvoja obľúbená kapela ... Zisti si vopred aké kultúrne akcie, či športové zápasy, sa konajú počas tvojho pobytu! návšteva Wimbledonu počas jazykového pobytu v Londýne

                

Nultá domáca úloha

Ako by si mohol dostať domácu úlohu, keď tvoj kurz začne o niekoľko týždňov? To predsa nemá to logiku ...

V triede budeš mať spolužiakov z mnohých krajín, napr. z Brazílie, Japonska, či z Venezuely. Na úvod sa študenti navzájom predstavujú, povedia niečo o sebe, o krajine odkiaľ prichádzajú. Predstav si, že už sedíš v triede – čo by ťa zaujímalo o spolužiakoch, o ich krajine? A zrejme rovnaké veci sa budú chcieť dozvedieť aj oni o tebe.

Povedz niečo o sebe, o meste, kde žiješ, čo študuješ/pracuješ, aké sú tvoje koníčky. Neskôr môžu prísť na rad otázky o Slovensku, či aké sú typické slovenské jedlá ...

O týchto veciach zrejme nie je problém rozprávať - po slovensky. Na jazykovom pobyte to však musíš dať po anglicky! A minimálne raz v triede, ak budeš ubytovaný v hostiteľskej rodine, tak určite aj tam prídu na rad tieto témy.

Čím je tvoja jazyková úroveň slabšia, tým to bude náročnejšie. A preto budeš potrebovať pomôcky – anglické slovíčka. Ako sa povie sociálna práca, farmaceut, alebo vyprážaný syr, bryndzové halušky a kotlíkový guláš?

Takže predsa ťa čaká nultá domáca úloha: slovná zásoba na predstavenie seba i Slovenska.

rozhovor s hostiteľskou rodinou



A tu je zoznam našich rád:

1. pozorne si preštuduj pokyny a pýtaj sa na detaily
2. zisti si cestu z letiska na ubytovanie a do školy
3. naštuduj si systém mestskej hromadnej dopravy
4. zúčastni sa spoločných aktivít zo školy
5. nachystaj si zoznam pamätihodností, ktoré sa oplatí vidieť
6. zisti aké koncerty, či festivaly budú počas tvojho pobytu v meste
7. zopakuj si slovnú zásobu na predstavenie spolužiakom


Páčili sa ti naše tipy? Tak zdieľaj, stlač G+, aby sme sa to dozvedeli.



Dočítal si naše rady. Verím, že niečo z nich ťa zaujalo. A teraz si na ťahu ty. Ako budeš postupovať, čo spravíš ako prvé pred vycestovaním? Napíš nám svoj názor v komentári.

Ak si už bol na pobyte v zahraničí, nezabudol si vtedy na niečo? Daj nám vedieť tvoje skúsenosti!

Komentár

Tvoj mail sa v odkaze nezverejní!

Komentáre

2 komentáre

Peter S., 10.07.2017

Vyborny clanok, mne sa velmi paci, myslim ze je uzitocny. Snad jedinu vec by som doplnil, hoci neviem na kolko je to relevantne. Zistite si pred cestou na socialnych sietach, na forumoch, na youtube a pod. ake su zvyklosti v cielovej krajine - to nie je velmi dolezite napr. pri Anglicku, ale mam na mysli USA, Australiu a Novy Zeland - tam su dost odlisne zvyky. Uz nic ine ma nenapada, len ze je to velmi uzitocny clanok!

Martina M., 31.07.2017

Uplne suhlasim s vasimi radami na jazykovy pobyt. Myslim si, ze ako zaciatocnik jazykoveho pobytu je tam vsetko co potrebujem vediet.

Z mojej osobnej skusenosti par slov: vybrat si agenturu, ktora ma oslovi a verim jej. Viem, ze na Slovensku je ich viacero ale pravdupovediac tie 'najznamejsie' mna osobne vobec neoslovili. Davam na prvy pocit podla prezentacie agentury na webovej stranke nakolko internet je pre mna najjednoduchejsia forma ziskania informacii a podla toho sa mozem zorientovat.

Samozrejme je dolezite vybrat si spravnu krajinu a mat dovody preco ist prave tam. A v tomto by mala byt napomocna prave agentura, poskytnut dodatocne informacie a poradit. Je velmi dolezite, ze prostrednictvom agentury mate zabezpecene vsetko co na dany jazykovy pobyt potrebujete.

Na moj prvy jazykovy pobyt som sa vybrala do Vancouveru. Chcela som sa zdokonalit v anglictine, ktoru som potrebovala aj pre moju pracu a prave Kanada bola moja vysnivana destinacia. Zvlast extra som sa na moj pobyt nepripravovala, vsetko som dopodrobna prebrala s agenturou a ta sa postarala o potrebne doklady, jazykovy kurz, ubytovanie. Pred odletom som si skontrolovala vsetky potrebne doklady a to je asi najdolezitejsia vec, na ktoru netreba zabudnut. Tym, ze vsetko bolo dobre zorganizovane, na nic som pred cestou nezabudla.

Uz samotny pobyt je vynikajuci v tom, ze budete viac samostatny (predsa len byt sam v cudzom meste je dobra zivotna skuska), spoznate inu kulturu, vasi spoluziaci budu z celeho sveta. V mojom pripade mozem spomenut, ze dodnes som v kontakte s ludmi, ktorych som stretla prave vo Vancouveri, chodili sme spolu na rozne vylety ci uz v meste alebo mimo mesta. Stravila som tam 5 tyzdnov a citila som sa tam velmi dobre.

Po navrate domov som bola z mojej skusenosti taka nadsena, ze o niekolko mesiacov neskor som zacala planovat dalsi jazykovy kurz za oceanom. Tentokrat som sa rozhodla pre mesto Honolulu na Havajskych ostrovoch. O Havaji som obcas pocula a vzdy znel pre mna velmi zaujimavo. Ked som sa opat skontaktovala s agenturou a povedala jej moje plany, opat ma nesklamala a vsetko potrebne vybavila bez problemov. Stravila som tam 3 mesiace a popri skole som mala aj vysnivanu dovolenku. Bola som ubytovana blizko plaze. Na Havaji je celorocne prijemne podnebie, voda je taktiez tepla po cely rok. Jazykova skola, ktoru som navstevovala bola situovana blizko plaze a tak pocas vyucby sme mali nadherny vyhlad :)

Skola organizovala viacere aktivity pre studentov, vylety po okolitych ostrovoch, BBQ v parkoch blizko plaze, vylety lodou pred zapadom slnka, ohnostroj.

Na moje obidva jazykove pobyty spominam velmi rada. Dalo mi to uzasne skusenosti a aj odvahu. Za cely ten cas som nezazila nic negativne, stretla som sa s ochotnymi ludmi, boli vzdy ochotni poradit, pomoct. Samotne jazykove kurzy na mna posobili profesionalne, dobre pripravene. Po skonceni kurzu obdrzite certifikat.

Zelam krasny pobyt a vela zazitkov kazdemu kto sa vyberie na jazykovy pobyt.