Ako zdokonaľovať naučené na jazykovom pobyte

Zdokonaľovanie po návrate z jazykového kurzu

Neboj sa používať to, čo si sa naučil!

Zdokonaľovať naučené na jazykovom pobyte ti zaručí, že nezabudneš čo si sa naučil, naopak budeš ďalej napredovať. Po návrate z jazykového kurzu v zahraničí aktívne používaj cudzí jazyk. Komunikuj so spolužiakmi z jazykového kurzu cez skype, využívaj knihy, filmy na DVD, televízne a rozhlasové správy, internet, texty pesničiek.

Po ročnom pobyte na Novom Zélande, riziko že rýchlo zabudneš naučené nehrozí. Hrozí to však v prípade, ak si absolvoval krátkodobý, len niekoľkotýždňový kurz.

Ideálne je keď môžeš aplikovať nové vedomosti priamo v praxi. Málokto má to šťastie, že v jeho blízkom okolí, v škole, či v práci žije napr. rodený Angličan. Niet však lepšej možnosti, ako využiť takúto osobu na spoločnú komunikáciu. Ale vďaka jazykovému kurzu už predsa máš možnosť na spoločnú komunikáciu so spolužiakmi z kurzu cez skype.

Každý deň, aspoň 30 minút

Väčšinou sa vraciaš z jazykového pobytu do prostredia, kde angličtina nie je aktívne potrebná. Aby si získané vedomosti nezabudol, je dobré venovať sa cudziemu jazyku aktívne a pravidelne, najlepšie každý deň, aj keď len na 30 minút.

Na hodinách v jazykovej škole sa striedajú rôzne aktivity, tak aby sa študenti nemali čas nudiť. To isté praktizuj i doma. Obmieňaj nasledovné zdroje na prácu s anglickým jazykom:

  • skype
  • knihy
  • audioknihy
  • DVD
  • rádio, TV
  • internet
  • texty pesničiek
Zdokonaľovanie po návrate z jazykového kurzu

Skype

Skype je ideálna možnosť na živú komunikáciu v cudzom jazyku. Na kurze si zrejme mal v triede spolužiakov z celého sveta. Udržuj s nimi kontakt cez skype! Aj keď budete spolu rozprávať len pár minút denne, bude to prínosom pre vás oboch.

Inou možnosťou je nájsť si tzv. jazykového partnera, ktorého budeš učiť svoj materinský jazyk. A na oplátku môžeš s ním precvičovať svoju angličtinu. Vyskúšaj napr. webový portál iTalki. Na rovnakom mieste nájdeš aj tisícku lektorov rôznych jazykov. Táto možnosť je však za úhradu. Komunikácia z pohodlia vlastnej izby však určite stojí za pokus.

Knihy

Čítaj knihy v angličtine. Aj keď si na úrovni začiatočníka, skús to. Čítanie pomáha rozvíjať myslenie v danom jazyku. Ak máš svojho obľúbeného autora prečítaného po slovensky, zožeň si jeho knihu v origináli a čítaj. Viacero kníhkupectiev predáva anglické knihy, pomerne veľký výber majú napr. v Panta Rhei, či v Martinuse. V Bratislave nájdeš aj špecializovanú predajňu Eurobooks. Ak si nevyberieš z ich bohatej ponuky a máš konktétnu požiadavku na autora, alebo titul, knihu ti behom 2-3 týždňov zoženú.

Pre prípad, že chceš nejakú novinku, skús internetové kníhkupectvá, Alibris alebo Bookstore. Bookstore doručí objednané knihy zadarmo, bez poštovného. Takisto môžeš hľadať v antikvariátoch, aj tam nájdeš knihy v rôznych cudzích jazykoch.

Pre tých menej zdatných dororučujeme špeciálne vydania klasických autorov. Takto upravené sú napr. známe príbehy od Agathy Christie, alebo Conana Doyla. Tieto knihy sú písané jednoduchou angličtinou a sú vhodné na čítanie aj pre začiatočníkov.

Bohatým zdrojom je internet. Existujú internetové databázy, kde je veľký výber rôznych textov, tu prevládajú skôr odborné publikácie, z beletrie sú takto dostupné k stiahnutiu zvyčajne iba diela klasikov. K najnovšiemu románu Dana Browna sa takto nedostaneš.

Sám som začínal s detektívkou od Dicka Francisa. Z dovolenky som si doniesol jeho román, nachystal slovník, čistý zošit a začal čítať. Ale po prečítaní úvodnej strany, vypísaní cca 40 slovíčok a ich prácnom hľadaní v slovníku ma to prestalo baviť.

Po nejakom čase som si uvedomil, že predsa nie som prekladateľ, ale jednoducho som zvedavý na príbeh. A začal som čítať odznova. Tentokrát bez slovníka. Neskúmal som význam každého neznámeho slovíčka a čítanie šlo rýchlejšie. Ani som nezbadal ako som prečítal prvú kapitolu, potom druhú a nakoniec celú knihu. Občas som použil slovník na slovíčko, ktoré sa viackrát opakovalo. Hoci z kontextu som už vytušil čo znamená, overil som si to. Dnes čítam anglické knihy pravidelne.

Audioknihy

Audiokniha je vlastne zvuková podoba vytlačenej knihy. Spojenie počúvania a sledovania písaného textu prináša ďalší efekt, keď slovíčka nielen čítaš, ale aj počuješ ich správnu výslovnosť. Na stránke Open culture nájdeš vyše 700 audiokníh.

DVD

Nástup tejto novej audiovizuálnej technológie ponúka ďalšiu možnosť ako pracovať s angličtinou pri pozeraní filmov. Nastavíš si ako hovorený jazyk angličtinu a taktiež anglické titulky. Budeš súčasne počúvať i čítať hovorený text. Výber v požičovniach je široký - od klasických rozprávok až po najnovšie akčné filmy.

Rádio, TV

Na to, aby si nestratil kontakt s hovorenou angličtinou počúvaj v rádiu anglicky hovoriacu stanicu. Na výuku je najvhodnejšia stanica BBC. Rovnako dobré je sledovanie televíznych správ, tu je jednotkou americká CNN, alebo opäť anglická BBC. Cez internet si môžeš naladiť stanice aj z druhého konca zemegule.

Internet

Na internete skús nájsť články z oblasti, ktorá ti je blízka a ktorá ťa zaujíma. Môže to byť svet športu, filmu, módy, alebo cestovanie. Cez internetové vyhľadávače stačí zadať niekoľko hesiel zo zvolenej oblasti a takmer okamžite máš na výber veľké množstvo článkov. A znova čítaj.

Texty pesničiek

Skús si cez internet vyhľadať texty pesničiek svojho obľúbeného speváka, či skupiny. Vytlač si texty, sadni do kresla a počúvaj dávno známu skladbu, zároveň sleduj písaný text. Na záver skús príbeh z pesničky stručne opísať vlastnými slovami v angličtine.

Ak je tvojou obľúbenou hudbou hip hop, či punk, asi to nebude spočiatku jednoduché. Na úvod si radšej vyskúšaj klasikov - The Beatles, ABBA, Pink Floyd, či Queen. Budeš určite prekvapený čo všetko dokážeš pochopiť z textu dávno známej skladby vďaka tomu, že text pesničky vidíš pred sebou. Skús náš vlastný výber: anglické texty pesničiek.

Využívaj každú príležitosť na zdokonaľovanie !

S cudzím jazykom je to podobne ako napr. s plávaním. Ak sa ho už raz naučíš, pravdepodobne ho nezabudneš a budeš vedieť komunikovať v danom jazyku i po rokoch. Čo sa však časom klesá je slovná zásoba a sebeistota. Preto je dobrá každá príležitosť, aby si to naučené a zvládnuté oprášil a precvičil a tým vlastne zdokonaľoval.



Páčil sa ti článok? Tak ho zdieľaj na FB, stlač G+, aby sme sa to dozvedeli.



Inšpiroval ťa náš článok? Ktorý spôsob na zdokonaľovanie sa ti najviac páči? Daj nám vedieť svoj názor, či a skúsenosti!

Komentár

Tvoj mail sa v odkaze nezverejní!