6 užitočných rád pred cestou na jazykový pobyt v zahraničí

6 užitočných rád pred cestou na jazykový kurz v zahraničí

Začali sa prázdniny a mnohí z vás sa chystajú na jazykový pobyt do zahraničia. Tak ako sa športovci pripravujú na preteky, tak aj ty by si sa mal dôkladne pripraviť pred vycestovaním. Prikladáme ti preto 6 užitočných rád, na ktoré nezabudni pred cestou na jazykový pobyt.

Aký si študent? Pripravuješ sa vždy poctivo na vyučovanie? Alebo nie a vždy to nejako dopadne? Prípravu na jazykový kurz v zahraničí by si však rozhodne nemal podceniť!

Zoznam vecí, ktorým sa nezabudni venovať:

  • pokyny k pobytu
  • čo s voľným časom
  • nultá domáca úloha


prichod do hostitelskej rodiny                 

Pokyny k pobytu

Ak ti pobyt zabezpečuje agentúra, zrejme dostaneš pred odchodom informačný balíček a pokyny, kde bude všetko podstatné: adresa jazykovej školy a ubytovania, všetky dôležité kontakty, informácie o doprave na ubytovanie a do školy, pokyny na prvý deň kurzu, čo všetko si vziať so sebou, prípadne zopár užitočných rád k učeniu ...

Našiel si v pokynoch všetko čo si chcel vedieť?

Pozorne si preštuduj všetky zaslané dokumenty a ak máš doplňujúce otázky, pýtaj sa!

Ak si pobyt vybavuješ sám, budeš potrebovať tieto základné informácie tak isto. Len si ich musíš skompletizovať sám ...

Ak nemáš zabezpečený transfer pri príchode, zisti si ako sa dostaneš na ubytovanie a samozrejme tiež kadiaľ vedie cesta do školy. Vďaka Google mapám, to ide rýchlo a jednoducho. Vytlač si mapku aj s popisom cesty.

P.S.: Ak budeš ubytovaný v hostiteľskej rodine, pridaj do zoznamu vecí, ktoré si vezmeš so sebou malú pozornosť. Malú magnetku, či knihu o Slovensku ... drobný suvenír pre domácich zo Slovenska.Čo s voľným časom?

Školy venujú veľkú pozornosť spoločným aktivitám po vyučovaní, ktoré síce nie sú povinné, ale sú spestrením jazykového pobytu a umožnia ti lepšie spoznať samotné mesto, ako aj spolužiakov. Mnohé akcie sú zadarmo, pri návšteve múzeí, či iných pamätihodností sa platí vstupné. Mal by si ich zúčastňovať v maximálnej miere. Okrem toho cez víkendy sú organizované výlety do blízkeho okolia, samozrejme tu sa za účasť platí. Mysli na to pri výške svojho vreckového!

výlet so spolužiakmi je spestrením jazykového pobytu

Ak ťa spoločné aktivity nezaujmú, naplánuj sa svoj vlastný program na voľný čas. Prichystaj si zoznam pamätihodností, ktoré chceš navštíviť. Čím väčšie mesto, tým viac atrakcií, ktoré by si mal vidieť.

Perfektné načasovanie:

Ak si študent, tak termín jazykového pobytu máš limitovaný na letné mesiace a pravdepodobne pri prihlasovaní na kurz sa nebudeš veľmi zamýšľať kedy vycestovať. Ale mal by si! Tak sa totiž môže stať, že až na mieste zistíš, že pár dní pred tvojim príchodom si mohol zažiť najlepších svetových tenistov, alebo týždeň po odchode tam bude tu koncertovať tvoja obľúbená kapela ... Zisti si vopred aké kultúrne akcie, či športové zápasy, budú počas tvojho pobytu! návšteva Wimbledonu počas jazykového pobytu v Londýne

                

Nultá domáca úloha

Nemôžeš dostať domácu úlohu keď tvoj kurz ani nezačal. Nemá to logiku ...

V triede budeš mať spolužiakov z viacerých krajín sveta, napr. z Brazílie, Japonska, či z Venezuely. Na úvod sa študenti navzájom predstavujú, povedia niečo o sebe, o krajine odkial prichádzajú. Predstav si, že už sedíš v triede – čo by ťa zaujímalo o spolužiakoch, o ich krajine? A zrejme rovnaké veci sa budú chcieť dozvedieť aj oni o tebe.

Povedz niečo o sebe, o meste, kde žiješ, čo študuješ/pracuješ, aké sú tvoje koníčky. Neskôr môžu prísť na rad otázky o Slovensku, či aké sú typické slovenské jedlá ...

O týchto veciach zrejme nie je problém rozprávať - po slovensky. No, ale na kurze to musíš dať po anglicky! A minimálne raz v triede, ak budeš ubytovaný v hostiteľskej rodine, tak určite aj tam prídu na rad tieto témy.

Čím je tvoja jazyková úroveň slabšia, tým to bude náročnejšie. A preto budeš potrebovať pomôcky – anglické slovíčka. Ako sa povie sociálna práca, farmaceut, alebo vyprážaný syr, bryndzové halušky a kotlíkový guláš?

Tak a predsa ťa čaká nultá domáca úloha: slovná zásoba na predstavenie seba i Slovenska.

rozhovor s hostiteľskou rodinouA tu je zoznam našich rád:

1. pozorne si preštuduj pokyny a pýtaj sa na detaily
2. zisti si cestu z letiska na ubytovanie a do školy
3. zúčastni sa spoločných aktivít zo školy
4. nachystaj si zoznam pamätihodností, ktoré sa oplatí vidieť
5. zisti aké koncerty, či festivaly budú počas tvojho pobytu v meste
6. zopakuj si slovnú zásobu na predstavenie spolužiakom


Páčili sa ti naše tipy? Tak zdieľaj, stlač G+, aby sme sa to dozvedeli.Dočítal si naše rady. Verím, že niečo z nich ťa zaujalo. A teraz si na ťahu ty. Ako budeš postupovať, čo spravíš ako prvé pred vycestovaním? Napíš nám svoj názor v komentári.

Ak si už bol na pobyte v zahraničí, nezabudol si vtedy na niečo? Daj nám vedieť tvoje skúsenosti!

Komentár

Tvoj mail sa v odkaze nezverejní!

Komentáre

1 komentár

Peter S., 10.07.2017

Vyborny clanok, mne sa velmi paci, myslim ze je uzitocny. Snad jedinu vec by som doplnil, hoci neviem na kolko je to relevantne. Zistite si pred cestou na socialnych sietach, na forumoch, na youtube a pod. ake su zvyklosti v cielovej krajine - to nie je velmi dolezite napr. pri Anglicku, ale mam na mysli USA, Australiu a Novy Zeland - tam su dost odlisne zvyky. Uz nic ine ma nenapada, len ze je to velmi uzitocny clanok!