Ako usporiť pri jazykovom pobyte v zahraničí

  • Úvod
  • Blog
  • Ako usporiť pri jazykovom pobyte v zahraničí

Znížte si náklady jazykového pobytu

Vo všeobecnosti platí, že jazykový pobyt v zahraničí je podstatne drahší ako kurz na Slovensku. Zároveň je však nutné zdôrazniť, že kurz v zahraničí je oveľa efektívnejší z pohľadu napredovania v jazykových znalostiach oproti domácemu kurzu. Naše rady ako usporiť pri jazykovom kurze v zahraničí čítajte v tomto článku.

Cenu jazykového pobytu v zahraničí výrazne ovplyvňuje to za akých podmienok si kurz zvolíš a aké rôzne služby si objednáš. Celkový náklad pobytu na tej istej škole, ale s rôznymi podmienkami môže znamenať v konečnej cene rozdiel aj niekoľko tisíc eur.

Znížte si náklady pobytu - ako usporiť pri výbere jazykového kurzu v zahraničí

Kde sa teda dá ušetriť ?

  • doprava do krajiny
  • životné náklady
  • vyzdvihnutie na letisku
  • typ školy
  • lokalita školy a bývania
  • typ ubytovania
  • stravovanie
  • cestovanie do školy
  • čas výuky
  • počet študentov v triede
  • obdobie roka
  • vybavovanie pobytu


Doprava do krajiny

Náklady na samotnú cestu do vybranej krajiny sa líšia v závislosti od zvoleného dopravného prostriedku. Do Anglicka je to lietadlo, ale môže to byť aj autobus, či vlak. Menší výber sa ponúka pri cestách do Austrálie, alebo Kanady.

Lacnejšie riešenie: zabezpeč si cestovný lístok v dostatočnom časovom predstihu. Čím bližšie k odchodu, tým býva letenka drahšia. Zisti si ponuky nízkonákladových leteckých spoločností. Skús aj odlety z okolitých letísk. Najprv skús priame lety s nízkonákladovými spoločnosťami. Ak nenájdeš vhodný spoj, zameraj sa na lety s prestupom. Pocestuješ síce dlhšie, ale môže to byť cenovo výhodnejšie. Hľadaj optimálne riešenie, viacnásobné prestupovanie a celkový čas letu nad 24 hodín už bude zrejme únavné a nakoniec to nemusí znamenať ani výraznú úsporu.

Nízkonákladové spoločnosti majú aj nevýhodu: lietajú často na letiská, ktoré sú vzdialenejšie od centra cieľového mesta a tak na dopravu do konečného cieľa zaplatíš niečo navyše. Pri vzdialenejších destináciach si zabezpeč letenku aspoň 3 mesiace vopred.



Životné náklady

Náklady na bývanie, stravu, či miestnu dopravu sa líšia od krajiny ku krajine, ale aj od lokality k lokalite v danej krajine.

Lacnejšie riešenie: zvoľ si krajinu, kde sú náklady na živobytie nižšie oproti ostatným krajinám. Porovnaj ceny školného, ubytovania, cestovného a služieb vo viacerých mestách, hlavné mesto býva zvyčajne najdrahšie.



Vyzdvihnutie na letisku a odvoz na ubytovanie

Odvoz z letiska je nepochybne pohodlné riešenie, ale možno to považovať za zbytočný luxus. Ak si zvolíš pobyt v Londýne, školy účtujú za transfer z letiska vyše 100 libier, pri ceste autobusom do centra ti postačí okolo 12 GBP. Transfer zabezpečovaný školou odporúčame len pre tých, ktorí nie sú schopní v danom jazyku popýtať sa na cestu ...

Lacnejšie riešenie: namiesto odvozu zabezpečovaného školou, cestuj autobusom, vlakom, prípadne taxíkom. Využi internetovú aplikáciu "Google Maps", ktorá ti poradí ako sa najlepšie dopraviť na ubytovanie.
na dopravu na ubytovanie využi autobus, prípadne vlak



Typ školy

Jazykové školy môžeme rozdeliť podľa ich charakteru na samostatné školy, školy s niekoľkými pobočkami a na nadnárodnú sieť škôl s množstvom pobočiek po celom svete. Každý typ má svoju vlastnú cenovú politiku.

Lacnejšie riešenie: porovnaj vytypované školy a zisti o aký typ škôl ide. Veľké a notoricky známe jazykové školy bývajú často predražené a pritom neponúkajú zodpovedajúcu kvalitu. Hľadaj menšie školy a porovnávaj čo všetko ti za danú cenu poskytnú. Rovnako si porovnaj povinné poplatky škôl, napr. registračné poplatky, ceny za učebnicu a študijný materiál. Najmä v USA nájdeš výrazné rozdiely v týchto poplatkoch.



Lokalita školy a bývania

V rámci jedného mesta sa ceny kurzov líšia aj podľa toho, či sa jedná o školu v centre mesta, alebo niekde na predmestí. Rovnako aj pri ubytovaní platí, že čím budeš bližšie k centru mesta, tým bude bývanie drahšie.

Lacnejšie riešenie: zvoľ si školu mimo centra mesta. Ak budeš ubytovaný v blízkosti školy, získaš čas, ktorý nemusíš tráviť cestovaním z druhého konca mesta a navyše ušetríš nielen na cestovnom, ale aj na ubytovaní.



Typ ubytovania

Ubytovanie v hostiteľskej rodine so zabezpečenou stravou by malo byť drahšie ako bývanie na apartmáne bez stravy, nie je to ale pravidlo! V niektorých školách je to presne naopak. Väčší záujem o bývanie v apartmánoch regulujú školy vyššou cenou. Na Malte ovplyvňuje cenu ubytovania aj turistická sezóna. V lete je ubytovanie drahšie ako mimo sezóny. Cena bývania v rodine sa líši aj podľa toho, či máš samostatnú izbu, alebo zdielaš izbu aj s ďalším študentom.

Lacnejšie riešenie: pri krátkodobých pobytoch si zvoľ ubytovanie v rodine, v dvojlôžkovej izbe, teda typ shared, nie single. Takúto možnosť však neponúka každá škola. Niektoré školy umožňujú bývanie v dvojlôžkovej izbe len ak cestujete dvaja spoločne. Pri dlhodobých pobytoch po uplynutí prvých štyroch týždňov (t.j. po tom, čo si sa aklimatizoval na nové prostredie), si nájdi podnájom, prípadne si prenajmi s ďalšími spolužiakmi celý dom.



Stravovanie

Pri hostiteľských rodinách je štandardne ponúkaná polpenzia, niekde si môžeš zvoliť stravu vo forme raňajok, tiež ako plnú penziu. Pri apartmánoch zvyčajne strava zabezpečovaná nie je. Na niektorých sa však dá zakúpiť.

Lacnejšie riešenie: v rodine si zvoľ polpenziu. Pri plnej penzii dostávaš obed vo forme balíčka, mnohí študenti riešia obed radšej sami. Objednanie stravy na apartmáne neodporúčam, ak áno, tak iba raňajky. Mať zabezpečené stravovanie je pohodlné a zvažoval by som to pri krátkodobých pobytoch. Ale čo, ak vám miestna strava nebude chutiť, či jej bude málo? Určite si dokážeš riešiť stravovanie lacnejšie vo vlastnej réžii.

Cestovanie do školy

Každodenná doprava do školy znamená ďalšie výdavky. Ak budeš ubytovaný v blízkosti školy, nemusíš strácať čas a peniaze na dopravu. Na druhej strane, ak po vyučovaní budeš chcieť ísť do centra, nevyhneš sa cestovaniu a cestovnému.

Lacnejšie riešenie: hľadaj ubytovanie čo najbližšie k škole. Existuje viacero skôl, ktoré ponúkajú na jednom mieste výuku i ubytovanie v apartmánoch.



Čas výuky

Niektoré školy ponúkajú kurzy vo viacerých termínoch denne. V takom prípade, je na tebe zvoliť si najvhodnejší čas výučby. Jednému vyhovuje kurz ráno, inému povedzme od obeda, alebo až poobede. Čas výuky môže byť dôležitý, ak popri štúdiu budeš pracovať. Vďaka viacerým možnostiam si takto dokážeš zosúladiť výuku s pracovnou dobou. A ešte jeden dôležitý fakt - školné popoludňajších kurzov je lacnejšie.

Lacnejšie riešenie: raňajší kurz býva najdrahší, ak budeš navštevovať kurz od obeda, zaplatíš menej, ak začneš až o 15. hod, cena kurzu môže byť ešte nižšia.



Počet študentov v triede

veľký počet spolužiakov znamená pomalšie napredovanie v učení malý počet študentov v triede je drahšie, ale efektívnejšie riešenie

Výuka prebieha inak keď budete v triede štyria a inak ak vás bude 15. Menší počet spolužiakov prináša rýchlejšie napredovanie, každému študentovi môže lektor venovať viac času. Ak je v triede väčší počet študentov, cena kurzu je nižšia v porovnaní s triedou, kde je študentov menej. Nakoľko praktické cvičenia na hodinách prebiehajú v skupinkách, ani väčší počet študentov neznamená výraznú nevýhodu. Optimálny počet spolužiakov je do desať, okolo 20 je však už príliš veľa.

Lacnejšie riešenie: vo veľkomestách a v populárnych destináciach porovnaj jednotlivé školy podľa počtu študentov v triede a vyber si kurz s väčším počtom študentov. Pri menších, či menej atraktívnych mestách nemusíš mať obavy z veľkého počtu spolužiakov. Tam ich bude zaručene menej a je možné, že i školné, v porovnaní so školami v atraktívnych lokalitách, bude prijateľnejšie.



Obdobie roka

Ceny kurzov sa líšia tiež v závislosti od termínu pobytu - počas hlavnej turistickej sezóny, teda v letných mesiacoch júl - august (niekde aj v septembri), ťa pobyt vyjde drahšie ako inokedy. Sezónne príplatky si účtujú niektoré školy k školnému, inde je sezónny príplatok na ubytovaní a sú školy, ktoré majú príplatky za oboje. Neplatí to však pre všetky krajiny.

Lacnejšie riešenie: vyber sa na kurz hneď začiatkom roka, tesne pred letnou sezónou, alebo počas mesiacov október - november. Ak sa to dá, zvoľ si radšej pobyt mimo turistickej sezóny. Keď pôjdeš na kurz v lete, hľadaj destinácie a školy, ktoré sú bez sezónnych príplatkov.



Vybavovanie pobytu v časovom predstihu

Nie je jedno kedy začneš s vybavovaním. Postup prihlásenia si vyžaduje svoj čas, vybaviť pobyt zo dňa na deň nie je možné. Školy majú svoje lehoty na zabezpečenie pobytu. Ak by si chcel nastúpiť na kurz v kratšej lehote, môže to znamenať príplatok za expresné služby. Navyše, ak chceš ísť na pobyt počas leta a začneš s vybavovaním neskoro, školy môžu mať triedy i všetky ubytovacie kapacity plne obsadené.

Lacnejšie riešenie: začni vybavovať svoj pobyt v dostatočnom časovom predstihu. Pri Európe začni dva – tri mesiace vopred, pri cestách za oceán je rozumné začať aj pol roka pred plánovaným nástupom. Včasné vybavovanie sa oplatí aj z pohľadu zabezpečenia letenky. Tak budeš mať väčší výber a letenku získaš lacnejšie než keby si ju kupoval na poslednú chvíľu.

A tu je sumár našich tipov na úsporu:

1. začni vybavovať v dostatočnom predstihu
2. cestuj mimo letnej sezóny
3. vyber si menšie a turisticky menej navštevované mesto
4. hľadaj ubytovanie čo najbližšie škole
5. pri veľkomestách si zvoľ menšiu školu na predmestí


Páčili sa ti naše tipy ako usporiť? Tak zdieľaj článok, stlač G+, aby sme sa to dozvedeli.



Dočítal si naše rady. Ktorá z možností na úsporu sa ti najviac pozdáva? Prípadne máš ďalší tip? Napíš nám svoj názor v komentári!

Komentár

Tvoj mail sa v odkaze nezverejní!